Suriye'de iç savaş

Kilis'e yine roket mermileri atıldı

Kilis'e Suriye tarafından bugün ikinci kez roket atıldı. Roketlerin isabet ettiği cami bahçesinde şiddetli patlama meydana gelirken, 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı. 18 Ocak'tan bu yana kentte ölenlerin sayısı 16'ya yükseldi.

kilis'te saat 18.00 sıralarında suriye'den atılan katyuşa roketatar mermileri bu kez kilis valiliği'ne 100 metre uzaklıktaki camiye isabet etti. camideki patlamada yaralananlar olurken çevredeki binaların camları kırıldı. saldırıda 1 kişi hayatını kaybederken, 10 kişi de yaralandı. 

bu sırada valilikte bulunan başbakan yardımcısı yalçın akdoğan, gerekli ek önlemlerin alınacağını söyledi. 

akdoğan, 18 ocak'tan bu yana kilis'e 45 roketin atıldığını belirtip, toplam 16 kişinin hayatını kaybettiği bilgisini verdi. 

protestoya müdahale

patlama sonrası bölgede toplanan kalabalık, 'yeter artık', 'yetkililer neden önlem almıyor' diyerek kilis valiliği'ne doğru yürüyüşe geçti. başbakan yardımcısı yalçın akdoğan'ın da bulunduğu valilik binası çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan polis, göstericilere dağılmaları uyarısında bulundu. kalabalık dağılmayınca polis biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edildi. gruptakiler ise müdahale sonrası güvenlik güçlerine taş atarak karşılık verdi.

sabah 10 kişi yaralandı

kilis'e suriye tarafından atılan iki roket mermisi isabet etti. yaralıların olduğu bilgisi üzerine bölgeye ambulanslar sevk edildi.

mermiler okçular mahallesindeki bir evin çatısı ile başka bir evin avlusuna isabet etti. 

saat 10:40'ta işid denetimindeki bab bölgesinden atılan mermilerin infilak etmesiyle 10 kişi yaralandı. yaralananlar arasında çocuklar da var. kilis devlet hastanesi'nde tedavi altına alınan kişilerin sağlık durumu iyi.

olayın ardından, bölgeye sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. polis ekipleri, çevrede güvenlik önlemi aldı.

güvenlik güçleri roketlerin atıldığı bab bölgesini, sınırda konuşlu topçu birlikleriyle ateş altına almaya başladı.

bir grup ise protesto için valilik binasına doğru yürüdü. yürüyüş sırasında önlem alan polis ekipleri, gruptaki bazı kişileri gözaltına aldı.

kilis valiliği 22 nisan 2016 tarihinden itibaren kent genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin 30 gün yasaklandığını duyurmuştu.

kente ocak ayından bu yana suriye'nin işid denetimindeki bab bölgesinden ateşlenen katyuşa roket mermileriyle 5'i suriyeli 15 kişi hayatını kaybetti.

kaynak: aa, dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;