ABD Başkanlık seçimi

Kim kime neden oy verdi?

ABD Başkanlık seçimlerinde hangi seçmen, kime oy verdi? Anketlere göre, ABD seçmenlerinin tercihlerini neleri göz önüne alarak yaptıklarını derledik.

8 Kasım’da yapılan ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın kazandığı başkanlık yarışında kimin kimi desteklediği de belli olmaya başladı.

ABC, AP, CBS, CNN, Fox ve NBC yayın kuruluşlarının konsorsiyumunda oluşturulmuş Edison araştırma şirketinin ülke genelinde yaptığı sandık başı anketlerine göre sonuçlar şöyle:

- Siyah erkek ve kadınların büyük çoğunluğu, yüzde 88’i Clinton’u tercih etti. Her ırktan genç kadınların, üniversite mezunlarının ve şehirli seçmenlerin önemli bir kısmı da Clinton’dan yana oldu.

- Trump seçim kampanyası boyunca göçmen karşıtı söylemler kullanmış, Meksika sınırına duvar yapma sözü vermişti. Ama buna rağmen hem Latinlerden hem de Asyalılardan yüzde 30 oranında oy almayı başardı. 45 yaş üstü seçmenin yarısından fazlası da Trump’ı tercih etti.

- Ülkenin en önemli sorunun dış politikası olduğunu düşünenlerin yüzde 60’ı, eski Dışişleri Bakanı Clinton’u tercih etti. Ekonomiyi önemseyenlerin yarısından biraz fazlası da bu yönde tercih kullanırken, 'göçmenliğin ve terörün' asıl mesele olduğunu düşünenler Trump’a oy verdi.

- Yahudilerin yüzde 71’i Clinton’a oy verirken, Katolikler ve Protestanlar Trump’ı tercih etti. Ankete göre, diğer dinlere mensupların ya da din tercihi belirtmeyenlerin çoğunluğu da Clinton’u seçti.

- Seçim kampanyası sırasında zenginlerden alınan vergilerin arttırılacağını vaat eden Clinton, yıllık gelir düzeyi 50 bin doların altındakilerin neredeyse yarısının desteğini aldı. Kırsal bölgelerde yaşayanların önemli bir bölümü ve yüksek gelir düzeyine sahip seçmenler Trump’tan yana oy kullandı.

Kaynak: Edison araştırma

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;