ABD

King'in hayâli ne kadar gerçek oldu?

ABD'de her Ocak ayının üçüncü Pazartesi kutlanan Martin Luther King Günü, bu yıl protestolara sahne oldu. Gösterilerde polisin siyahlara uyguladığı şiddet protesto edildi.

Konular: ABD

ABD'de Cumhuriyetçi başkan aday adaylarından iş adamı Donald Trump'ın Meksikalılar başta olmak üzere Latin kökenli göçmenlere ve Müslümanlara yönelik ırkçı söylemi, siyahların polis şiddeti sonucunda hayatını kaybetmeye devam etmesi ve Oscar'da finale kalan adaylar arasında hiçbir siyahın bulunmaması bu seneki Martin Luther King Günü'nü önceki yıllara göre farklı kıldı.

Minneapolis'te düzenlenen gösteride, 24 yaşındaki siyahi Amerikalının 14 Ocak'ta polis kurşunuyla hayatını kaybetmesi protesto edildi. San Francisco'daki gösterilerde de polis şiddetine dikkat çekildi, yol kapatan çok sayıda eylemci gözaltına alındı. Göstericiler, "Siyahların yaşamı önemlidir" ve "Adalet yoksa barış da yok" sloganlarını attı.

Oscar'ı protesto edecekler

Amerikalı yönetmen Spike Lee ve kadın oyuncu Jada Pinkett Smith, Martin Luther King Günü dolayısıyla yaptıkları açıklamada, Oscar'a seçilen adaylar arasında siyahilerin olmaması nedeniyle gelecek ay Hollywood'da düzenlenecek Oscar ödül törenini boykot edeceklerini bildirdiler. Lee, Oscar'ı boykot edeceğini Instagram hesabından duyururken, Smith de Facebook hesabında yayınladığı video mesajında, Oscar törenine katılmayacağını ifade etti.

Martin Luther King Günü, King'in doğum günü olan 15 Ocak'a yakın olması amacıyla her yıl ocak ayının üçüncü pazartesi günü kutlanıyor.

Washington'daki Lincoln Anıtı'nın önünde 1963'te "İş ve Özgürlük İçin Washington'a Yürüyüş" adlı gösteride söz alan King, "Bir Hayalim Var" adlı tarihi konuşmasını yapmıştı. 1968'de Memphis'te suikasta kurban giden King, ölümünden 9 yıl sonra, 1977'de eski ABD Başkanı Jimmy Carter tarafından Başkanlık Özgürlük Ödülü'ne layık görüldü ve onuruna Martin Luther King Günü kutlanmaya başlandı. Eski ABD Başkanı Ronald Reagan da Martin Luther King Günü'nün ulusal bayram olmasını öngören kanunu 1983'te Kongre'nin kabul etmesinin ardından onaylamıştı.

King'in önderliğindeki medeni haklar mücadelesi, şiddet içermediği için beyaz Amerikalılardan da büyük destek gördü ve saygın bir harekete dönüştü. 

Kaynak: AA, Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;