Sağlık

Kızılay'a rekor kan bağışı

Kızılay'ın kan stoklarının yetersiz olduğunu açıklamasının ardından, rekor kan bağışı yapıldı. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, "148 yıllık Kızılay tarihinin en yüksek kan bağışını aldık. Bir günde 13 bin 241 ünite kan bağışı yapıldı" dedi. Bağışın ardından kırmızı alarm kaldırıldı.

Konular: Türkiye, Sağlık
[Fotoğraf: AA / Arşiv]

Kızılay'ın kan stoklarının azaldığını açıklanmasının ardından yapılan çağrılara vatandaşlar duyarsız kalmadı ve on binlerce kişi kan vermek için merkezlere gitti. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, her kış dönemi ve Ramazan ayında kan stokunun azaldığını, 20 bin ünitenin altına düştüğü zaman da "kırmızı alarm" seviyesine geçtiklerini söyledi. İki gün önce kan bağışı çağrısı yaptığında, Kızılay'ın stoklarında 17 bin ünite kan olduğunu hatırlatan Kınık, "Bağışçılarımız çok hızlı tepki gösterdi. Dün 148 yıllık Kızılay tarihinin en yüksek kan bağışını alarak bir rekor kırdık. Bir günde 13 bin 241 ünite kan aldık" dedi.

"Mart ayına kadar duyarlılık bekliyoruz"

Kınık, kan stoğunun 23 bin 82'ye çıktığını da söyleyerek, "Bizim kırmızı alarm seviyemizden yukarıya çıktık. Paniklediğimiz havadan kurtulduk. Ancak bunun 40 bine çıkarılması gerekiyor. 40 bine ulaşmak için bu duyarlılığın Mart ayına kadar devam etmesi gerekiyor" dedi.

Kızılay, Türkiye genelindeki 1300 hastaneye her gün 11 bin ünite kan gönderiyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;