Kobani

Kobani'de 3 bin 200 bina hasar gördü

Birleşmiş Milletler'in uydu fotoğraflarına dayanarak hazırladığı rapora göre, IŞİD'den tamamen temizlenen Kobani merkezinde 3 bin 200 yapı hasar gördü. Bunlardan 1206'sı tamamen yok oldu.

Kobani'de aylar süren savaşta birçok bina yerle bir oldu. [Fotoğraf: AA]

BM'nin Operasyonel Uydu Uygulama Programı'na (UNOSAT) göre, 1.169 bina ciddi şekilde, 872 bina ise orta derecede hasarlı.

Kobani'nin çevresinde ve içinde ise patlamaların oluşturduğu 979 krater yani bombaların yol açtığı çukur bulunuyor.

BM'nin ulaştığı rakamlar IŞİD'in Kobani'ye saldırılarının başlamasından günler önce, 6 Eylül 2014'te çekilen fotoğraflarla 22 Ocak'ta, IŞİD'in Kobani'yi tamamen terk ettiği tarihte çekilen fotoğrafların karşılaştırılması sonucu elde edildi. 

Birleşmiş Milletler'in yayınladığı fotoğraflar Kobani'de aylar süren saldırılar, çatışmalar ve hava saldırıları sonucu meydana gelen zararın boyutunu gözler önüne seriyor.

IŞİD Kobani'den çıkarıldı

Peşmerge ve ÖSO destekli PKK'nin Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG, 26 Ocak’ta IŞİD’in 16 Eylül’den bu yana kuşattığı Kobani kasabasının merkezinde kontrolü tamamen sağlamıştı.

Örgüt 16 Eylül’den bu yana Suriye’nin kuzeyindeki Kürt kasabası Kobani’yi (Ayn el-Arap) kuşatma altında tutuyordu.

Bölgede aylardır sokak çatışmaları yaşanırken, IŞİD kasaba merkezine havan topuyla saldırılar düzenledi ve intihar saldırıları gerçekleştirdi.

Çatışmalar kasaba merkezinde ağır yıkıma yol açtı. Kobani'de yaklaşık iki bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Özgür Suriye Ordusu’nun bazı unsurları, peşmerge güçleri YPG’ye destek verirken, ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları da bölgedeki IŞİD mevzilerini vuruyor.

Peşmerge birlikleri 29 Ekim'de Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye girmiş, Suruç'taki iki günlük bekleyişin ardından Kobani'ye geçmişti.

Aynı dönemde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları da PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'ye destek vermek üzere Kobani'ye girmişti.

IŞİD'in saldırılarının başlamasının ardından yaklaşık 200 bin kişi Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye girdi.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;