Kolombiya

Kolombiya'da 'kesin ateşkes'

Kolombiya hükümeti ile FARC karşılıklı kesin ateşkes anlaşmasına vardı. Müzakerecilerden Carlos Lozada “23 Haziran Perşembe günü, savaşın son gününü ilan edeceğiz” dedi.

Konular: Kolombiya, Amerika

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) karşılıklı kesin ateşkes anlaşmasına vardı. Yayımlanan ortak açıklamada "Hükümet ve FARC delegasyonları, karşılıklı kesin ateşkes anlaşmasına vardığımızı halka duyurur” ifadesi kullanıldı.

Ortak açıklamadan önce AFP'ye konuşan FARC müzakerecilerden Carlos Lozada “23 Haziran Perşembe günü, savaşın son gününü ilan edeceğiz” dedi.

Ateşkes, 50 yıldan uzun süredir devam eden çatışma sürecini sonlandırmak için en önemli adımlardan biri olsa da, henüz müzakerelerde silahsızlanma ve nihai barış anlaşmasıyla ilgili noktalar netleşmedi. Bu noktalar netleşmeden, karşılıklı kesin ateşkes uygulanmayabilir.

Anlaşma referanduma götürülecek

Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, görüşmelere katılmak üzere yarın Küba'nın başkenti Havana'ya gideceğini söyledi. Santos, dün koalisyon üyeleriyle yaptığı toplantıda, FARC ile barış müzakerelerinin bir ay içinde sonuçlanacağını ifade etmişti. Santos, referandumda Kolombiyalıların onayını almayacak herhangi bir anlaşmanın uygulanmayacağını söylemişti.

Çatışmalar 50 yılı aşkın süredir sürüyor

Kolombiya'da 1964'ten bu yana süren çatışmalarda en az 220 bin kişi yaşamını yitirmiş, 5 milyon kişi yerlerinden olmuştu.

Hükümetin 15 yıl önce ABD'nin desteğiyle başlattığı askeri operasyonlar, FARC'ın güç kaybetmesine neden olmuş ve görüşmeler 2012'de başlamıştı.

FARC geçen sene tek taraflı ateşkes ilan etti

FARC ile hükümet arasındaki görüşmelerin ilki Kasım 2012'de Küba'nın başkenti Havana'da yapılmıştı. Taraflar, savaş mağdurlarına tazminat ödenmesini de içeren bir anlaşma imzalamış, "mağdurların hakları, arazi hakları, isyancıların siyasi katılımı ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele" olmak üzere dört ana unsurda uzlaşmaya varılmıştı.

FARC’ın geçen sene tek taraflı ateşkes ilan etmesi üzerine, hükümet de örgüte yönelik hava saldırılarını durdurmuştu.

Kaynak: Reuters, AFP ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;