Kolombiya

Kolombiyalılar barış anlaşmasına 'hayır' dedi

Hükümet ile FARC arasındaki varılan barış anlaşması Kolombiya halkının onayına sunuldu, sandıktan, yüzde 50.2 ile 'hayır' oyu çıktı.

Konular: Kolombiya

kolombiya hükümetinin bir hafta önce farc ile imzaladığı barış anlaşmasının halkın onayına sunulduğu referandumdan çok az farkla "hayır" oyu çıktı. halkın yüzde 50,24'ü anlaşmaya "hayır" dedi

sandıkların kapanmasından yaklaşık iki saat sonra açıklanan resmi olmayan sonuçlara göre, yaklaşık 13 milyon kolombiyalının oy kullandığı referandumda halkın yüzde 50,24'ü anlaşmaya "hayır" dedi. sonuçların belli olmasının ardından "hayır" kampanyasının merkezinde toplanan çok sayıda kolombiyalı sevinç gösterisinde bulundu.

referanduma katılım yüzde 37 ile beklentilerin çok altında kaldı.

hükümet ile farc arasında imzalanan anlaşma 52 yıldır güvenlik güçleri ile marksist-leninist farc gerillaları arasındaki çatışmaları bitirmeyi öngörüyordu. anlaşmaya göre farc silah bırakacak, siyasi bir yapıya bürünecekti.

referandumdan önceki kamuoyu yoklamaları "evet" oylarının yüzde 66 gibi yüksek bir oranla önde gittiğini gösteriyordu. ancak anketlerin büyük şehirlerde yapıldığı, özellikle kırsal bölgelerde halkın barış anlaşmasına karşı çıktığı belirtiliyordu.

kolombiya’da 1964'ten bu yana farc ile hükümet arasında süren iç çatışmalarda 250 bine yakın kişinin öldüğü, 6 milyon kişinin yerlerinden olduğu belirtiliyor.

anlaşmaya "hayır" diyenlerin esas gerekçesinin metinde yer alan bazı hükümler olduğu ifade ediliyor. bunların başında farc gerillalarının kurulması öngörülen özel mahkemede suçlarını itiraf etmeleri halinde hapis cezası yerine bir çeşit “kamu hizmeti” ile topluma entegre edilmesini sağlayacak maddeler geliyordu.

santos: barışı aramaya devam edeceğim

barış anlaşmasının reddedilmesinin ardından hem hükümet hem de farc'tan yeniden görüşme sinyalleri geldi.

devlet başkanı juan manuel santos, televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında halkın "hayır" cevabını ve yenilgiyi kabul ettiğini açıkladı. santos, barışı aramaya devam edeceğini belirterek, farc ile 4 yıl boyunca barış görüşmelerini sürdüren müzakere ekibini örgüt liderleri ile yeniden görüşmeleri için hemen küba'ya göndereceğini bildirdi.

santos, ayrıca barış anlaşmasına "hayır" görüşünü savunanların lideri eski devlet başkanı alvaro uribe dahil ülkedeki diğer kesimlerle yeniden müzakerelere başlamaya bugünden itibaren görüş alışverişi yapacağını duyurdu. santos, "bu oylama, kolombiya'nın istikrarını etkilemeyecektir. vazgeçmiyorum. görevimin son dakikasına kadar barışı aramaya devam edeceğim." dedi.

farc: barış arzumuz devam ediyor

farc tarafından da görüşmelere devam etme sinyali geldi. örgütün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "kalplerimizdeki sevgi çok büyük. sözlerimizle ve eylemlerimizle barışa ulaşabiliriz." ifadesine yer verildi.

farc lideri rodrigo londono da referandumda barış anlaşmasına "hayır" çıkmasına rağmen örgütün barış arzusunun devam ettiğini belirtti.

"timochenko" olarak bilinen londono, "farc, geleceği inşa etmek için sadece sözleri silah olarak kullanmaya olan niyetini tekrar etmektedir. barış hayali kuran kolombiya halkı bize güvensin, sonunda zafer barışın olacak" açıklamasını yaptı.

şimdi ne olacak?

hem hükümet kanadı, hem de farc'ın açıklamaları doğrultusunda ağustos ayında ilan edilen ateşkesin devam edeceği belirtiliyor. ancak 4 yıllık görüşmelerin ürünü olan barış anlaşmasının reddedilmesinden sonra kolombiya hükümetinin nasıl bir yol izleyeceği henüz tam olarak bilinmiyor.

kolombiya devlet başkanı santos, halkın sürpriz şekilde onay vermediği anlaşmanın oylandığı referandum öncesindeki açıklamasında, "hayır" çıkması halinde bir b planı bulunmadığı, bunun yeniden savaşın başlaması anlamına geleceğini söylemişti.

ancak "hayır" sonucunun ardından yeniden müzakere zemini arayacağını ve muhalefet ile istişare edeceğini açıklaması gözleri muhalefete çevirdi.

eski devlet başkanı alvaro uribe'nin öncülük ettiği "hayır" kanadı, barış anlaşmasıyla örgüte çok fazla taviz verildiğini savunuyordu.

hükümet ile farc arasında yeniden bir müzakere sürecinin başlaması halinde müzakerelere kolombiya muhalefetinin tam olarak dahil olup olmayacağı, olursa muhalefetin taleplerine farc'ın nasıl karşılık vereceği belirsizliğini koruyor.

1964'te kuruldu

farc, 1964'te manuel marulanda tarafından kolombiya komünist partisi'nin askeri kanadı olarak, toprak sahibi olmayan köylülerin haklarını zengin sınıflara karşı savunmak amacıyla kurulmuştu. amacı, ülkede yönetim sistemini değiştirerek sosyalist bir rejim kurmak. 

örgütün 7 ile 8 bin arasında üyesi olduğu tahmin ediliyor. 50 yıldan fazla bir süredir isyanın sürdüğü ülkede, 220 bine yakın insan öldürüldü.

ülkede 2008 yılında düzenlenen operasyonlar sonucu üç önemli farc lideri öldürülmüştü.

uyuşturucu gelirleriyle ayakta kalan silahlı örgüt ile uzlaşı sağlanması için yapılan görüşmeler örgütün kurulduğu 1964 yılından bu yana hep başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

varılan son anlaşmaya ise halkın yüzde 50.2'si referandumda 'hayır' dedi.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;