Bilim-Teknoloji

Köpek robota karşı

Boston Robotics'in dört ayaklı arama kurtarma robotu Spot, test yürüyüşü esnasında küçük bir köpeğin dikkatini çekti. Uzun süre robotun peşini bırakmayan Alex, sonunda Spot'u pes ettirdi.

Konular: Bilim-Teknoloji

Google'ın robotik şirketi Boston Robotics, gelişmiş tasarımlarıyla adından sıkça söz ettiriyor. Şirketin arama kurtarma faaliyetleri için geliştirdiği dört ayaklı robotu Spot, halen test aşamasında. Tekmelere rağmen devrilmeyen robot olarak tanınan Spot'un başı bu kez de köpeklerle belada.

Tesla Motors şirketinden Steve Jurvetson'ın çektiği videoda, test yürüyüşündeki Spot'un küçük bir köpeğin dikkatini çektiği görülüyor. Terrier cinsi Alex isimli köpek aslında robotlara aşina. Android şirketinin kurucularından Andy Rubin'in köpeği Alex, dört ayaklı robotun hareketlerini önce merakla izliyor, ardından içgüdüsel olarak savunma moduna geçiyor. Alex, kısa sürede Spot'u pes ettirmeyi başarıyor.

Boston Dynamics, robotlarını tekmeleyen, yere iten, ellerindeki kutuları düşüren videolarıyla sosyal medyada eğlence konusu olmuştu.

Kaynak: The Verge

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;