Suudi Arabistan

Körfez ülkeleri Riyad’ta toplandı

Körfez İşbirliği Konseyi üye ülkeleri Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da toplandı. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz konuşmasında mezhepler üzerinden oluşturulmak istenen ayrışmalara dikkat çekti.

Zirve öncesi Katar Emiri Tani ile Suud Kralı Selman kısa süre sohbet etti. [Fotoğraf: AP]

körfez işbirliği konseyi (kik) üye ülkeleri 15'inci kik istişare toplantısı için suudi arabistan'da.

suudi arabistan kralı selman bin abdulaziz, açılış konuşmasında mezhepler üzerinden oluşturulmak istenen ayrışmalara dikkat çekerken, yemen'de iran yanlısı şii ensarullah hareketi'ne (husiler) yönelik operasyonların ardından başlattıkları "umuda dönüş" operasyonunun, yemen'deki tarafları ulusal diyalog görüşmelerine götürmesini arzu ettiklerini de vurguladı.

zirveyi coğrafyanın zor zamanlardan geçtiği bir süreçte düzenlediklerine dikkati çeken selman şöyle konuştu:

"halkımızın ve ülkelerimizin kazanımlarını korumak, mezhepçilik tohumları ekerek, güvenlik ve istikrarı sarsıp kendi nüfuzunu genişletmeye odaklanan dış güçlerle mücadele etmek için iki kat fazla çaba sarf etmeliyiz."

ülkesinin öncülüğünde koalisyon güçlerinin başlattığı hava harekatına değinen selman, "kararlılık fırtınası operasyonu hedeflerini gerçekleştirdikten sonra, umuda dönüş operasyonu'nun da yemen'deki tüm tarafları ulusal diyalog ve 'körfez girişimi'nin öngördüğü esaslar üzerinden diyaloğa sevk etmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

selman, yemen'de güvenlik ve istikrarı korumak isteyenlerin, önümüzdeki günlerde kik çatısı altında riyad'da düzenlenecek toplantıya katılmalarından memnuniyet duyacağının altını çizdi.

insani yardım faaliyetleri konusunda da gereken gayreti göstereceklerini dile getiren kral selman, "çektikleri sıkıntılar karşısında değerli yemen halkının yanında olacağız. merkezi riyad'da olan insani yardım faaliyetlerinin yürütüleceği bir merkez kuracağız" ifadelerini kullandı.

iran'ın nükleer programı

"nükleer silahlar gibi kitle imha silahlarına sahip olmak için çalışmak yalnızca bölge için değil dünya barışı ve güvenliği için de büyük bir tehdittir" diyen kral selman, uluslararası toplumu özellikle de 5+1 ülkelerini bu önemli konudaki sorumluluğunu yerine getirmeye çağırdı.

selman, bölgenin güvenliği ve istikrarını sağlamak için kesin kurallar konulması, kalkınma ve halkın refahına katkı sağlamayan silahlanma yarışının önünün alınması gerektiğini vurguladı. 

"israil bölgesel ve uluslararası tehdit"

konuşması sırasında filistin meselesine de değinen kral selman, israil'in bölgesel ve uluslararası barış ve güvenlik için tehdit teşkil ettiğini söyleyerek, "kardeş filistin halkının çektiği sıkıntılar sebebiyle filistin meselesi arap ve islam dünyasının eksen meselesi olmaya devam edecek" dedi. 

kral selman, uluslararası toplumun filistin konusunda sorumluluk üstlenmesinin vakti geldiğini, arap barış girişimi'ni benimseyen bm güvenlik konseyi kararının çıkarılması için uluslararası toplumun rolünün aktifleştirilmesi gerektiğini söyledi. 

suriye krizi

suriye krizinin çözümü noktasında cenevre-1 kararlarını benimsediklerini dile getiren kral selman şöyle konuştu:

"suriye krizinin süresi uzadı, kardeş suriye halkının sıkıntıları katlanarak arttı, terör yayıldı. biz, cenevre-1 konferansı'nda alınan ve esed rejimi ve temsilcilerinin yer almadığı bir yönetimi öngören kararları barış ve istikrar için çıkış yolu olarak görüyoruz."

hollande zirvenin onur konuğu

öte yandan kik'in kurulduğu 1981'den bu yana ilk avrupalı cumhurbaşkanı olarak zirveye katılan fransa cumhurbaşkanı françois hollande 15'inci körfez işbirliği konseyi istişare toplantısı'nın onur konuğu.

suudi arabistan kralı selman'ın göreve gelmesinden bu yana ilk kez katıldığı zirvenin başlıca gündem maddelerini, yemen krizi, iran nükleer müzakereleri, suriye krizi, işid ile mücadele ve filistin meselesi oluşturuyor. 

yemen operasyonu

ülkedeki husilerin ilerleyişini durdurmak için suudi arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 mart'ta "kararlılık fırtınası" adlı hava harekatı başlatmıştı. 

yemen'de cumhurbaşkanı abdurabbu mansur hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 nisan'da sona erdiği açıklanmış ve koalisyon güçlerinin sözcüsü tuğgeneral ahmed asiri, yemen halkı için artık "umuda dönüş" operasyonunun başladığını söylemişti.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;