Gülen örgütü soruşturmaları

Koza İpek yöneticileri serbest

Gülen Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen Koza İpek Grubu'nun 23 şirketine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 kişi, adli kontrol şartıyla savcılık tarafından serbest bırakıldı. AA'ya göre, holding patronu Akın İpek'in gıyabında tutuklama kararı alındı.

Konular: Türkiye
Koza İpek Grubu'ndaki 23 şirkete 1 Eylül'de operasyon yapıldı. [Fotoğraf: AA]

Gülen Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen Koza İpek Grubu'nun 23 şirketine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 kişi, emniyetteki sorgularının ardından Ankara Adliyesi'ne sevk edildi. Savcılık tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 7 kişiye, il ve yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

Ankara Başsavcılığı'nın talimatıyla yürütülen operasyonda, İpek Üniversitesi, Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek'in Ankara'daki evi ve Kanaltürk-Bugün TV Ankara temsilciliklerinde, Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) ekipleri 1 Eylül Salı günü arama yaptı.

Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki Koza İpek Holding Yönetim Kurulu binasına Salı saat 08:00 sıralarında çok sayıda polis ekibi gitti. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ekipleri, şirketlerin yapısıyla ilgili inceleme sonucu binayı aradı. Çevik kuvvet polisleri de operasyon düzenlenen şirketlerin çevrelerinde güvenlik önlemi aldı. Şirketlerdeki evrak ve bilgisayarlara da el konuldu.

'Yayın organları aranmadı'

Anadolu Ajansı, "Fethullahçı terör örgütüne finans desteği sağladığı ve örgütün propagandasını yaptığı" iddiasıyla Koza İpek Holding'in 23 şirketinde arama olduğunu söylemişti. AA'nın başsavcılık kaynaklarına dayandırdığı haberinde, 23 şirketteki aramaların, grubun medya organlarını kapsamadığı belirtildi.

Savcılık kaynakları, "Bazı şirketlerin adresleri gazete ve TV’nin Ankara temsilciliklerinin adreslerinin bulunduğu binalarda görülüyor. Bu nedenle buralarda arama yapıldı. Yoksa iki yayın organın başta İstanbul ve diğer bürolarında herhangi bir arama yapılmadı" açıklaması yaptı.

Koza İpek Holding görevlilerinden 7 kişi operasyonda gözaltına alınmış, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilmişti.

AA: Akın İpek hakkında gıyabında tutuklama kararı var

Anadolu Ajansı, Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın İpek hakkında Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği'nin gıyabında tutuklama kararı verdiğini söyledi. Ajans, İpek'in 30 Ağustos Pazar günü şahsi uçağıyla İngiltere'ye gittiğini yazmıştı.

Akın İpek'ten açıklama

AA, işadamı Akın İpek'in yurtdışına kaçtığını yazarken, Kanaltürk’te Salı günü İpek'in kısa bir açıklaması verildi. Akın İpek yurtdışında bulunduğu ya da gözaltına alındığı iddialarını yalanlayarak, "Az önce grubuma ve evime polisle baskın yapıldığını öğrendim. Çocuklarımın odasına kadar girmişler. Trafik suçum dahi yok. Grubum da tertemizdir" demişti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;