Bilim-Teknoloji

Küçük etçillerde 'üstün avcı' korkusu

Porsuk, tilki gibi küçük avcılar, artık kurt veya ayı gibi büyük avcılardan çok insanlardan korkuyor.

Konular: Bilim-Teknoloji

Küçük avcı hayvanlar, doğada kurt, aslan veya ayı gibi büyük avcılardan çok insanlardan korkuyor. Araştırmacılar, son dönemde porsuk, tilki ve rakun gibi küçük etçillerin doğada geleneksel düşmanlarından çok insanlarca öldürülmeleri nedeniyle zamanla bu korkuyu geliştirdiğini düşünüyor.

Western ve Oxford üniversitelerinden iki ekip, Wytham Ormanı’nda araştırma yürüttü. Liana Zanette, Michael Clinchy ve David Macdonald, bulgularını Davranışsal Ekoloji dergisinde paylaştı.

Saha araştırması

Ekip, porsukları ve tilkileri doğal yaşam alanlarına gizlenen hoparlör ve kameralarla gözlemledi. Ayı, kurt, köpek ve insan sesine tepkileri ölçüldüğünde küçük avcılar en çok tepkiyi insan sesine verdi.

Beslendikleri esnada da sese tepkileri ölçülen hayvanların birçoğu, kurt ulumalarına rağmen yemeğe devam etmeye cesaret ederken, sakince kitap okuyan bir insan sesi dinletildiklerinde dahi yemeği bırakıp kaçtı.

Büyükler sistemi dengede tutuyor

Büyük avcıların bölgesel sahiplenme içgüdüleri sonucunda küçük hayvanların sayısını dengede tuttuğu biliniyor. Bu araştırmanın amacı, küçük avcıların büyüklerden korkularının ekosistemde çoğalma ve yayılma içgüdüleriyle ilişkisini bulmaktı. İnsanlara yakın yaşamaya alışkın küçük hayvanların tepkisi beklenenin ötesinde oldu.

‘Üstün avcı’

Profesör Dr. Zanette’e göre bu araştırma, insanın ‘üstün avcı’ rolünün hayvanlarda büyük avcıdan korkma içgüdüsünü dahi bastırdığını, insanların ekosistemi sanılandan fazla tahrip ettiğini ve doğal yaşamı koruma alanlarına yönelik yaklaşımları gözden geçirmek gerektiğini ortaya koydu.

Uzmanlar ayı, kurt ve büyük kediler gibi büyük cüsseli etçillerin azalan sayıları nedeniyle, ‘korkutucu avcı’ rolünü insanların üstlendiğini varsayıyordu. Bu araştırma ise hayvanların aslında insandan daha fazla korktuğunu ortaya koyuyor.

Kaynak: Behavioral Ecology, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;