İsrail - Filistin sorunu

Kudüs'e 73 metrelik minare

İsrail’de sabah ezanının hoparlörle okunmasına yasak getirme çalışmaları devam ederken, Kudüs'te 73 metrelik minare inşa edildi. Bu, Kudüs’teki en yüksek minare.

İsrail yönetiminin, ezanın belli saatlerde hoparlörle okunmasına yasak getirme yönündeki çalışmaları devam ederken, Kudüs'ün İsaviyye beldesinde 73 metre yüksekliğinde minare inşa edildi.

Yüzlerce Filistinlinin katıldığı minarenin açılış töreninde konuşan Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri, "Minarenin yüksekliği 73 metredir ve Kudüs'teki en yüksek minaredir. Minare inşaatı, İsaviyye halkı ile İsrail içindeki Arapların yardımlarıyla gerçekleştirildi" dedi.

Minarenin, "ezan yasağı" yasa tasarısına verilmiş dolaylı bir cevap olduğunu ifade eden Sabri, "Bu, Filistinlilerin ezanın okunmasına sıkı sıkıya bağlı olduklarını gösteriyor. Tüm Filistin halkı bu dini ritüele bağlıdır" ifadelerini kullandı.

İsaviyye beldesini savunma komitesi üyesi Muhammed Ebu el-Hıms da "Minarenin yüksekliği 73 metre. Attığımız bu adımla ezana bağlılığımızı vurguladık ve İslami bir ritüele müdahale etmeye kimsenin hakkı olmadığı mesajını verdik" diye konuştu.

Hıms, ezana yapılacak herhangi bir müdahalenin din kökenli bir savaşa neden olacağını savundu.

İsrail'de ezanın 23.00 ila 07.00 saatleri arasında hoparlörle okunmasının yasaklanmasına ilişkin kanun tasarısı, Knesset'te yapılan ilk oylamada 55 oyla kabul edilmiş, 48 milletvekili ret oyu vermişti. Tasarının, yasalaşması ve uygulamaya geçirilmesi için Knesset'te iki oturumda daha kabul edilmesi gerekiyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;