Kürt sorunu

Kürt vekiller Kandil'de

Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder, Öcalan'ın mektubuna KCK'nın yanıtını almak için Kandil'deler.

Kürt vekiller, hükümetin PKK'yla bir yıl önce başlattığı çözüm süreci çerçevesinde Öcalan'ı bir çok kez ziyaret ederek arabuluculuk yaptılar. [DHA]

BDP'den yapılan bilgilendirmeye göre Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve HDP Eş Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder, PKK'nın İmralı Cezaevi'ndeki lideri Abdullah Öcalan'ın mektubuna KCK yöneticilerinin yanıtını almak ve süreci değerlendirmek üzere Cumartesi gecesi Kandil'e geçtiler. 

BDP Erbil Temsilcisi Cemal Coşkun da sabah saatlerinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) gelen Önder ve Buldan'ın, KCK yetkilileri ile görüşmek üzere Kandil'e gittiğini söyledi. Coşkun, "Heyet, ne zaman dönecek henüz bilmiyoruz ama akşam saatlerinde dönmelerini bekliyoruz" dedi.

Çözüm süreci kapsamında Öcalan'ın yazdığı mektubun cevabını almak üzere BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane ve Van Milletvekili Nazmi Gür'den oluşan heyet, 20 Aralık'ta Kandil'e gitmişti. Ancak hazır olmadığı için yazılı bir metin alamayan heyet sözlü görüşme yapmıştı.
 
Öcalan'ın hapisteki fotoğrafları paylaşılmıştı
 
Geçen hafta Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan'a ait beş fotoğrafı Dicle Haber Ajansı ile paylaşmıştı. Fotoğraflar, Demirtaş ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın İmralı Adası'nda Öcalan'la yaptığı görüşmeye aitti. 

Daha öncesinde, Öcalan'a ait fotoğraflar, kimliği bilinmeyen bir kullanıcı tarafından sosyal medyada paylaşılmış; BDP, bu fotoğrafların kendilerine Adalet Bakanlığı tarafından verilenlerle aynı olmadığını ve ellerinde bulunan fotoğrafları kamuoyuyla paylaşacaklarını duyurmuştu. 

Kürt vekiller arabulucu rolünde
 
Kürt milletvekilleri, hükümetin PKK'yla bir yıl önce başlattığı çözüm süreci çerçevesinde, cezaevindeki Öcalan'ı bir çok kez ziyaret ederek arabuluculuk görevi üstlendiler. 

Ancak Eylül ayında PKK’nın çatı örgütü Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK), "Hükümetin sorumsuz davranması, demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması" gerekçesiyle, çekilmeyi durdurduğunu bildirmişti. KCK buna karşın ateşkesin ise devam ettiğini açıklamıştı.

Aynı ayın sonunda, TBMM’de kabul edilen demokratikleşme paketi ise hem KCK, hem de Kürt siyasetçiler tarafından beklentileri karşılamadığı gerekçesiyle eleştirilmişti.  
 
Kaynak: Al Jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;