Türkiye

Kurtarılan Türk denizci döndü

Darüşşafakalı kız öğrencilere yardım projesi için Atlantik'i tek başına geçmeye çalışırken kaza geçiren Türk denizci, Türkiye'ye döndü.

Konular: Türkiye
Teknesiyle okyanusta 20 saat mücadele eden Dilek Ergül'ün imdadına bir yük gemisi yetişmişti. [Fotoğraf: Reuters]

Darüşşafakalı kız öğrencilere yardım projesi için yelkenlisiyle tek başına Atlantik Okyanusu'nu geçmek isterken kaza geçiren Türk denizci Dilek Ergül, Türkiye'ye döndü. Ergül, "O kız çocukları için risk almaya değerdi. Bir gün o hayalimi gerçekleştireceğim" dedi.

İstanbul'da yakınları ve Darüşşafaka yetkilileri tarafından karşılanan Ergül, "Darüşşafaka'nın bir parçası olmak, tarihin bir parçası olmaktır aslında. Okyanusu geçmek değil. Okyanus sadece benim çocukluk hayalim. Asıl okyanus, o kız çocuklarının okutulmasıydı ve Darüşşafaka senelerdir bunu yapıyor. O çocuklar için her riski almaya değer. Ben buna inanarak yola çıktım ve o inancımdan hiçbir şey kaybetmedim. Aksine, daha da güçlendim. Yine yapacağım ve bu iş sonuçlanacak" diye konuştu. 

Kız çocuklarının okutulması gerektiğini belirten ve bu konuda kendilerinin desteklenmesini isteyen Dilek Ergül, "Tüm Darüşşafaka Cemiyeti ve tüm kız çocuklarımız adına çok rica ediyorum, ne olur bizi desteklemeye devam edin. Biz bu yola çok inandık, siz de inanın. O çocuklar okudukça bu ülke değişecek, bu ülke güzelleşecek, gelişecek ve Türkiye Cumhuriyeti ilelebet var olacak. Ne olur inanın" diye ekledi.

Canını zor kurtarmıştı

Atlantik'i yelkenliyle tek başına geçmek isteyen, ancak dümeni kilitlenen teknesiyle okyanusta 20 saat mücadele eden Dilek Ergül'ün imdadına bir yük gemisi yetişmişti. Canını zor kurtaran Ergül, teknesini okyanusta terk etmek zorunda kalmıştı. 

Ergül, 'Rota Atlantik Bağış Kampanyası' ile Darüşşafakalı 10 kız öğrencinin 10 yıl boyunca tüm eğitim masraflarını karşılamayı hedeflemişti. Kampanyada bugüne kadar bir kız çocuğunun 10 yıllık eğitimi olan 100 bin liralık bağış toplanmıştı.

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;