Türkiye

Kürtçe okul için resmi başvuru

Hafta başında açıldıktan sonra valilik kararıyla mühürlenen Kürtçe okullar için resmi başvuru yapılacak. DTK Eş Genel Başkanı Selma Irmak, çalışmaların sürdüğünü, yarın veya önümüzdeki hafta 'resmi kanalların işletileceğini' söyledi.

Konular: Kürt sorunu
selma-irmak
DTK Eş Genel Başkanı Irmak resmi başvurunun yarın veya hafta içi yapılacağını söyledi. [Fotoğraf: Abdülkadir Konuksever/Al Jazeera Türk]

diyarbakır, cizre ve yüksekova’da açılan kürtçe okullar için resmi başvuru yapılacak. çarşamba akşamı diyarbakır bağlar’da kürtçe eğitim veren ferzat kemanger eğitim destek evi civarında çıkan olaylarda gözaltına alınan 41 kişi için adliye önünde bir açıklama yapan dtk eş genel başkanı selma irmak, 41 kişinin gözaltına alınmasını kürt halkının taleplerinin görmezden gelinmesi olarak değerlendirdi. kürt sorununun çözümü konusunda müzakere yolunun kürt halkının taleplerinin alınmasından geçtiğini de belirten irmak, anadilde eğitim hakkının temel bir hak olduğunu ifade etti.

“büyük ihtimalle yarın resmi girişimleri başlatacağız. arkadaşlarımız çalışma yürütüyorlar. yetişmezse önümüzdeki haftaya kalacak. yasal karşılığı olmasa bile yasal karşılığı sağlanıncaya kadar mücadele edeceğiz. eğer bu hak tanınmazsa mahkemeye gideceğiz. mahkeme tanımazsa bir üst mahkemeye ve aihm’e kadar gideceğiz.”

8 kişi serbest

kürtçe eğitim veren okulun civarında çıkan olayların ardından polisin gözaltına aldığı 41 kişiden 8’i serbest bırakıldı. 33 kişinin ise ifadeleri alınıyor.

diyarbakır'da üç okul yakıldı
kürtçe okul gerginliği sürerken genelkurmay başkanlığı tarafından diyarbakır'ın lice ilçesinde 1, silvan ilçesinde 2 okulun yakıldığı bildirildi. genelkurmay başkanlığı'nın internet sitesindeki açıklamada, diyarbakır'ın lice ilçesi dallıca mahallesi'ndeki dallıca ilkokulu'nun sabah erken saatte yakıldığı, silvan ilçesi dağcılar mahallesi'ndeki dağcılar ilkokulu ve çaldere mahallesi'ndeki çaldere ilkokulu'nun da kimliği belirsiz kişi veya kişilerce yakıldığı belirtildi.

kaynak: al jazeera türk
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;