Ortadoğu

Kuveyt kabinesinde çatlak

Son olarak Çalışma Bakanı Ahmed Er Ruceyb'in görevi bırakmasının ardından muhalifler çoğunluğu İslamcılardan oluşan yeni bir hükümet kurulması çağrısı yaptı.

Haberin Öne Çıkanları

Muhalifler baskı yapıyor

'Yeni kabine kurulmalı'

'En az dokuz muhalif olmalı'

Kuveyt'te muhalif milletvekilleri Maliye Bakanı Eş Şimali'nin istifa haberine sevinmişti. [Reuters]

Kuveyt’te başbakanın atadığı  parlamento ve İslamcı muhalif milletvekillerinin çoğunlukta olduğu  kabine içerisindeki gerginlik artıyor.

Son olarak Sosyal Hizmetler ve Çalışma Bakanı Ahmed Er Ruceyb istifa ederek, dört aylık kabineden ayrılan ikinci bakan oldu.

Kuveyt’teki siyasi çevrelerde bu durumun  şubat ayı ortasında yapılan seçimlerin ardından kurulan kabinenin yeniden düzenlenmesi ya da tamamen istifa etmesi sonucunu doğurabileceği belirtiliyor.

İstifa eden Ruceyb’in yolsuzluk iddiaları nedeniyle gelecek hafta muhalif milletvekilleri tarafından parlamento karşısında sorgulanması planlanıyordu.

Muhalifler hükümete baskıyı artırmak için petrol, içişleri ve savunma bakanlarını da sorguya çekme planları olduğunu açıklamışlardı.

Mayıs ayında ise Maliye Bakanı Mustafa Eş Şimali, muhalif milletvekillerinin kendisi hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa etmişti.  

Yeni kabine kurulabilir

Şubatta yapılan seçimlerde muhalif İslamcılar, 50 koltuklu parlamentoda çoğunluğu elde etmişti. Muhalifler salı günü kabinenin aniden istifa etmesi olasılığı karşısında üyelerinin çoğunluğu muhalif milletvekillerinden oluşan yeni bir kabine kurulması için başbakan Şeyh Cabir Mübarek Es Sabah’a çağrı yaptı. 

Önde gelen muhalif milletvekilllerinden Müsellem El Berrak, başbakana muhalefetten en az dokuz üye içeren yeni bir hükümet kurmasını istediklerini kaydetti . Kuveyt kabinesi başbakan da dahil olmak üzere 16 milletvekilinden oluşuyor.   

Muhalefetin liberal ismi Abdurrahman El Ancar  ise tüm grupların temsil edildiği ya da en az altı muhalif milletvekili içeren yeni bir ulusal hükümet kurulmasının önemine vurgu yaptı.

Kuveyt'te siyasi kriz

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üçüncü büyük üreticisi Kuveyt, 2006 yılından beri bir dizi siyasi krizle karşı karşıya. Ülkede o tarihten bu yana kabine çok kez istifa etti ve altı yıldan kısa sürede parlamento dört kez feshedildi.

Kuveyt, körfez ülkeleri arasında en demokratik hükümet sistemine sahip ülkelerden ancak  ülkede siyasi partiler yasaklı ve muhalif siyasetçiler ancak parlamentoda blok kurabiliyor.

Kaynak: Al Jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;