Ortadoğu

Kuveyt’te meclis feshedildi

Körfez ülkesinin emiri, hükümetin istifası sonrasında, ülkenin yasama organını seçimlere gitmek üzere dağıttı.

Haberin Öne Çıkanları

İki ay içinde seçim

Protesto gösterileri yapılmıştı

Başbakana tepki gösteren protestocular, geçtiğimiz ay meclisi basmıştı.
Başbakana tepki gösteren protestocular, geçtiğimiz ay meclisi basmıştı. [Reuters]

En ‘meşruti’ monarşi

resmi adı kuveyt ulusal kongresi olan meclis ve kuveyt hükümeti, körfez ülkeleri içinde en fazla yetkiye sahip olan meşruti monarşi olarak görülüyor. ülkenin emiri tarafından feshedilebilse de, meclisin yasa tasarısı önerme, başbakan ve bakanları ile ilgili soru önergesi verme ve emir tarafından teklif edilen hükümleri geri çevirme yetkisi bulunuyor. 

kuveyt emiri şeyh sabah el ahmed el sabah, petrol zengini körfez ülkesinin meclisini feshetti. el sabah'ın kararı, kuveyt'in resmi haber ajansı tarafından duyuruldu.

hükümet, yoğun siyasi krizlerin yaşandığı dönemin ardından 28 kasım tarihinde istifaya zorlanmıştı.

kuveyt savunma bakanı şeyh caber el mübarek el sabah’ı yeni hükümeti kurmakla görevlendiren emir, milletvekili seçimlerinin yapılacağını açıklasa da, konuya ilişkin herhangi bir tarih vermedi.

devlet fonlarının yurt dışındaki bankalara transfer edildiğini öne süren muhalif milletvekilleri, başbakan şeyh nasır el muhammed el sabah'ı yolsuzluk yapmakla suçlamıştı. 

son dönemde, başbakana yönelik protesto çağrıları artmış ve ülkede durum gerginleşmişti. başbakan el sabah'ın mecliste milletvekillerinin sorularını yanıtlaması kabine tarafından önlenince, bu durumun anayasaya aykırı olduğunu söyleyen protestocular geçtiğimiz ay meclisi basmıştı. hükümet üyeleri de daha sonra istifa etmişti. kuveyt'te meclis altı yılda dördüncü kez feshedilmiş oldu.

kaynak: ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;