Kore Yarımadası'nda gerilim

Kuzey Kore: Hidrojen bombası denedik

Güney Kore, Kuzey Kore'nin nükleer tesisleri yakınında 5.1'lik bir deprem meydana geldiğini duyurdu ancak birkaç saat sonra Kuzey Kore'den yapılan açıklamada, "Başarılı bir hidrojen bombası denemesi gerçekleştirdik" denildi.

Kuzey Kore, ilk kez hidrojen bombası denediğini açıkladı. Devlet televizyonundan yapılan açıklamada, denemenin başarılı olduğu duyuruldu. 

Bu açıklamadan, hemen önce Güney Kore, Kuzey Kore'nin Punggye-ri nükleer tesisleri yakınında 5.1'lik bir sarsıntı kaydedildiğini duyurmuştu. Kuzey Kore'nin açıklamasının ardından bunun bir deprem değil, hidrojen bombasının yarattığı sarsıntı olduğu anlaşılıyor. 

Devlet televizyonunda yapılan resmi açıklamada, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, ilk hidrojen bombası denemesini 6 Ocak 2016'da saat 10.00'da başarıyla gerçekleştirmiştir" denildi.

Açıklamada, ABD'yi hedef alan ifadeler de yer aldı, ülkenin, 'ABD'nin düşmanca politikalarına' karşı nükleer programına devam edeceği belirtildi. 

Ayrıca açıklamada, bunun, Kuzey Kore'nin dördüncü nükleer denemesi olduğu ifade edildi. 

Kuzey Kore'den gelen bu açıklamanın ardından, Güney Kore'de acil güvenlik toplantısı yapıldı. Başkanlık Sarayı'nda yapılan toplantının ardından yapılan açıklamada, "Yapılan bu denemeye karşı mümkün olan tüm önlemler alınacaktır, buna olası BM yaptırımları da dahil" denildi. 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;