Bilim-Teknoloji

Kuzey Kore'den Obama'ya 'maymun' benzetmesi

Kuzey Kore ile ABD arasında gerginliğe sebep olan Röportaj filminin gösterime girmesinin ardından Pyongyang yönetimi Obama'yı hedef alan bir bildiri yayınladı.

Konular: ABD, Asya - Pasifik
Kuzey Kore Ulusal Savunma Komisyonu, Röportaj filminin gösterime girmesine tepkili. [Fotoğraf: Reuters]

Kuzey Kore Ulusal Savunma Komisyonu, liderleri Kim Jong-un'a suikast planlarını konu alan komedi filmi "The Interview"un (Röportaj) gösterime girmesinin ardından ABD Başkanı Barack Obama'ya yönelik bir bildiri yayımladı.

Filmin yapımcı şirketi Sony'nin filmi yayınlamasından Obama'nın sorumlu gösterildiği bildiride, "Obama tropikal ormandaki bir maymun gibi sözleri ve eylemleriyle dikkatsizce hareket ediyor" denildi.

Kuzey Kore'de yaklaşık 10 saat süren internet kesintisi için ABD'yi suçlayan Pyongyang yönetiminin açıklamasında "ABD asılsız bir şekilde bizden intikam almak istiyor" ifadesine de yer verildi.

Sony'ye siber saldırı

Beyaz Saray'dan Kuzey Kore'nin açıklamasına henüz bir tepki gelmedi.

Filmin yapımcı şirketi Sony, "Barış Muhafızları" (Guardians of Peace-GOP) adındaki bilgisayar korsanlarının siber saldırılarına ve tehditlerine maruz kalmıştı. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Sony'ye yönelik siber saldırılardan Kuzey Kore'nin sorumlu olduğu sonucuna varacak yeterli bilgiye sahip olduklarını açıklamış, Barack Obama da Sony'ye yönelik siber saldırı nedeniyle Kuzey Kore'ye "orantılı ve zamanını kendilerinin belirleyeceği" bir yanıt vereceklerini söylemişti.

Pyongyang yönetimi ise saldırının arkasında kendilerinin bulunduğu iddialarını reddetmişti. ABD ile Kuzey Kore arasında gerilime neden olan "Röportaj" filmi, 25 Aralık'ta ABD’de bazı sinemalarda gösterime girmişti.

Kaynak: Reuters ve Anadolu Ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;