Avrupa

Macarların 'Kanunî' umudu

Macaristan'ın Zigetvar kasabasında Kanuni Sultan Süleyman'ın mezarının bulunması, ekonomik olarak zor günler geçiren kasaba sakinleri için yeni umut oldu. Yetkililer, Sultan Süleyman'ın mezarını ziyaret için kasabaya çok sayıda turist geleceğini umuyor.

Konular: Avrupa

TİKA ve Macar bilim adamlarının işbirliği ile, 1566'da Zigetvar kuşatması sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının defnedildiği türbenin bulunduğu, Aralık 2015'te açıklanmıştı. 

Araştırma ekibinin başındaki Arkeolog Norbert Papp, Sultan Süleyman'ın ölüm nedeninin kesin olarak belirlenemediğini belirtirken, "7 Eylül, saat 01:30'da olduğunu biliyoruz" dedi. AFP'ye konuşan Papp, mezarın çevresinin düzenlenmeye devam ettiğini ifade edip, "Burada ekonomik durum gerçekten kötü. Muhteşem Süleyman, Zigetvar halkı için yeni iş imkanı, daha iyi yaşam koşulları ve turizm için bir şans, bir umut oldu" diye konuştu. 

İlk ipucu Evliya Çelebi'den

Araştırmayı yürüten ekibin başındaki Peç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Norbert Pap, Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının gömülü olduğu yerin araştırılması konusunun 2010'da gündeme geldiğini ve bu kapsamda atılan adımlar neticesinde 2012'de TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'ın destekleriyle anlaşmanın imzalandığını belirtmişti. 

Araştırmalarda hem Türk hem de Macar kaynakların kullanıldığını söyleyen Pap, "1664 yılında Macaristan'ı ziyaret eden Evliya Çelebi bu alanda türbe, cami ve Osmanlı yerleşkesinin olduğunu belirtiyor. Aynı yıllarda bir Macar soylu bölgede yer alan eserleri resmetmiş. Biz bu iki bilgiyi baz alarak yaptığımız bilimsel çalışmalar neticesinde Zigetvar'da, Üzüm Tepesi adı verilen alanda Osmanlı dönemine ait yerleşkenin yanı sıra Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği alanı da tespit ettik" ifadelerini kullanmıştı. 

Kaynak: AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;