Bilim-Teknoloji

Maglev kendine ait hız rekorunu kırdı

Japonya'nın geliştirdiği manyetik kaldırma kuvvetiyle çalışan süper hızlı treni Maglev, kendisine ait rekoru kırdı. Tren 12 yıl önceki rekorunu geliştirerek saatte 590 kilometre hıza ulaştı.

Konular: Bilim-Teknoloji
Maglev treninin saatte 600 km hıza ulaşması bekleniyor. [Fotoğraf: AP]

Central Japan Railway firması, Maglev treninin bu hafta içinde yapılan denemelerde yeni bir hız rekoruna imza attığını duyurdu. Yamanashi bölgesinde yapılan denemede, Maglev 2003 yılında ulaştığı saatte 581 km hızı geride bırakarak saate 590 km hıza ulaşmayı başardı.

Japon yetkililer, yeni rekorun çok kısa süreli olabileceğini ve önümüzdeki hafta yapılacak denemelerde saatte 600 km hıza ulaşmayı deneyeceklerini ifade etti.

Wall Street Journal'da yer alan bilgiye göre, Japonya Maglev teknolojisini ABD'ye ihraç etmeyi planlıyor. Başbakan Shinzo Abe'nin 26 Nisan'da başlayacak ABD gezisinde de, hızlı tren projesi isteyen Caliifornia eyaletine uğrayacağı ifade edildi.

Central Japan Railway, en son denemede trenin 29 vagona sahip olduğunu ve 29 teknisyenin deneme süresince trende yer aldığını belirtti. Firma, 2027'de ticari olarak kullanılmaya başlanması planlanan Maglev'in yolcu taşırken saatte maksimum 505 kilometre hıza ulaşacağı bilgisini verdi.

Japonya, Ekim ayında Tokyo ile Nagoya kentleri arasında Maglev tren hattı kurulması projesini onayladı. Tamamlandığı zaman, iki kent arasında yaklaşık 1,5 saat süren tren yolculuğu 40 dakikaya inecek.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;