Gülen örgütü soruşturmaları

Mahçupyan: Dumanlı'nın terörle suçlanması doğru değil

Başbakan Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan eski mesai arkadaşı Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın 'terör'le suçlanmasını doğru bulmadığını söyledi.

Etyen Mahçupyan, 17 Aralık sonrası süreçte Zaman gazetesinde yazmayı bıraktı. [Fotoğraf: AA - Arşiv]

başbakan ahmet davutoğlu'nun başdanışmanı ve eski zaman gazetesi yazarı etyen maçupyan, cnntürk televizyounda eski mesai arkadaşı zaman genel yayın yönetmeni ekrem dumanlı'nın 'terör'le suçlanmasını değerlendirdi. mahçupyan, türkiye'deki 'terör' tanımını eleştirip, "terör diye bir şeyi doğru tanımlayabilseydik bu tür muğlaklıklar olmazdı. türkiye’de savcılık müessesi de bunu çok fazla genişletmeye çok müsait. bu ergenekon'da da böyle oldu. savcılar olur olmaz her şeyi iddianamelere ekliyor ve her şeyi birbirine ekliyor" dedi. mahçupyan, dumanlı'yı 'terör'le ilişkilendirilmesini doğru olmadığını belirtip şunları söyledi: 

"terör kelimesinin burada bu şekilde kullanılması doğru değil. burada doğru dürüst hukuki bir tanım, çerçevelenmiş bir tanım ve buna uyan bu doğrultuda çalışan bir savcılık müessesine ihtiyaç var. yoksa ekrem dumanlı'yı ya da zaman gazetesindeki herhangi bir meslektaşımı öyle görmüyor. ama onların belirli bir cemaat davranışına sahip olduklarını ve cemaat'in gerektirdiği adımları da toplu halde ona uygun olarak atmaya eğilimli olduklarını -ki bu da çok doğaldı - onu da izledim bu kadar sene" yanıtını verdi. 

14 aralık pazar günü gözaltına alınan ekrem dumanlı ve samanyolu medya grup başkanı hidayet karaca muhabir  "silahlı terör örgütüne üye olmak", "cebir, tehdit ve hile yoluyla kişiyi hürriyetinden mahrum bırakmak" ve "iftira" ile suçlanıp tutuklanmları istemiyle adliyeye sevkedilmişti. 

kaynak: cnntürk

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;