Bilim-Teknoloji

Mars'ta sıvı halde su olabilir

NASA, Kızıl Gezegen'in yörüngesinde bulunan Mars Yörünge Kaşifi'nin (MRO) sıvı halde su izlerine rastlamış olabileceğini duyurdu. En son fotoğraflarda, Mars'ın yüzeyinde akıntıları temsil ettiği düşünülen izlere rastlandı.

Konular: Bilim-Teknoloji

Haberin Öne Çıkanları

Mars'ta su izleri

Mars'ta su var

Marsa'ta su olabilir

Mars'ta sıvı halde su olabilir
Mars'ta sıvı halde su olabilir [NASA]

Geophysical Research Letters ve Icarus dergilerinde yayımlanan araştırmada, bilim insanları parmağa benzeyen karanlık izleri 'yineleyen eğim çizgileri' (RSL) olarak tanımladı. Araştırmada yer alan Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden Lujendra Ojha, 'Şu ana kadar Mars yüzeyinde 13 RSL bölgesi bulunduğu' belirtildi.

Ojha, "RSL bölgelerinde su bulunduğuna dair kesin bir delilimiz yok. Ancak bu izlerin su olmadan nasıl oluşabileceği konusunda da emin değiliz" ifadesini kullandı. RSL bölgelerinde su ve tuza ait doğrudan izler bulunmasa da, demir minerallerinin yoğunluğu gözlerden kaçmadı. Bilim insanları, demir içerikli minerallerin, RSL bağıntılı materyallerde fazlasıyla bulunduğunu, RSL bağlantısı olmayan eğimlerde ise yer almadıklarına dikkat çekti.

Ojha, 'RSL bölgelerinde olduğu gibi spektral izlerin mevsimlerle ilişkili olduğunu ve sıcak zamanlarda güçlendiklerini, soğuk dönemlerde ise zayıfladıklarını' belirtti.

Su olup olmadığı kesin değil

NASA, MRO görüntüleri hakkında yaptığı açıklamada, spektral gözlemlerin su varlığını tespit edemeyebileceğini çünkü daha geniş alanları inceleyen CRISM spektrometresine göre çok daha dar bölgeleri analiz edildiğini belirtti. Ayrıca, sadece öğleden sonra yapılmış olan gözlemler, sabaha ait nemliliğin etkisini içermiyor.

Bilim insanları ise elde edilen bulgularla öne çıkan teorinin, 'fazla derinde olmayan suyun tuz sayesinde donmadan akması' olarak ifade ediyor. MRO ekibinde yer alan ve NASA'nın California'daki Jet İtiş Gücü Laboratuvarı'nda görevli Richard Zurek, 'çok tuzlu olsa bile Mars yüzeyinde su bulunmasının Kızıl Gezegen'de iklim değişikliğinin etkisis anlamak için önemli bilgiler sunacağını ve yaşanabilir bölgeler hakkında ipucu vereceğini' söyledi.

Ojha, Mars'ın orta enlemlerindeki kayalık bölgeler üzerinde yaptıkları analizlerde 200 bölgeden 13'ünde RSL yapıları bulduklarına dikkat çekerek, "Tespitlerin bu kadar az olması su ve tuz varlığı gibi birçok faktöre bağlı. Bu tür bulgular RSL düzeni hakkında önemli bilgiler sunacak" dedi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;