PKK

Meksika’dan giren PKK’lılar serbest

Meksika sınırından ABD’ye geçmeye çalışırken yakalanan PKK üyesi 4 kişiden ikisi serbest bırakılarak Kanada'ya kaçtı. ABD İç Güvenlik Bakanı konuyla ilgili muhalefetin ısrarlı sorularına rağmen PKK’nın 'terör örgütü' olup olmadığını cevaplamadı.

Konular: PKK, Amerika, Türkiye, ABD
ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson [Fotoğraf: Reuters]

ABD'de geçen Eylül ayında yasadışı yollarla Meksika'dan sınırı geçmeye çalışırken yakalanan dört PKK üyesinden ikisi göçmenlik hâkimi tarafından serbest bırakıldı. İki PKK'lı Kanada'ya kaçarak sığınma talebinde bulundu.

ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson konuyla ilgili muhalefetin ısrarlı sorularına rağmen PKK’nın  'terör örgütü' olup olmadığı sorusuna cevap vermekten ısrarla kaçındı.

“İç Güvenlik Komitesi'nde soruldu”

ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson, Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesi'nin sınır güvenliğiyle alakalı oturumunda bir Kongre üyesinin sorusu üzerine, "Söz konusu dört kişiden ikisi tutuklandı. Diğer ikisi ise, benim tercihim bu yönde olmasa da, hâkim tarafından serbest bırakıldı ve Kanada'ya kaçtı. Kanada'da sığınma hakkı edinmeye çalışıyorlar" dedi.

Oturumda Johnson'a bu konuda sert eleştiriler yönelten ve önceki açıklamalarından "180 derece dönmekle" suçlayan Cumhuriyetçi Milletvekili Jason Chaffetz, bir önceki oturumda Bakan Johnson'ın, bu kişilerin sınır dışı edilecekleri şeklindeki sözlerini hatırlatarak, "Tüm dünyaya bir terör örgütüyle bağlantılı bu dört kişiyi sınır dışı edeceğinizi söylediniz ama bu olmadı. İkisi serbest bırakıldı" diye çıkıştı.

Johnson bu kişilerin sınır dışı edilme sürecinde olduklarını ancak göçmenlik hâkiminin ikisini serbest bıraktığını belirtirken, kendisini sıkıştırmaya devam eden Chaffetz'in bir başka sorusu üzerine, terör örgütü üyelerinin ABD'ye iade edilmesi için bir girişimde bulunmayacağını, bireysel göçmenlik vakalarına karışmadığını da kaydetti.

Cumhuriyetçi milletvekili Jason Chaffetz
[[Fotoğraf: Reuters]]

PKK için 'terörist örgüt' ifadesinden kaçındı

Johnson, aynı Kongre üyesinin "Bu kişilerin bir terör örgütüyle bağlantıları var değil mi?" sorusunu, “Geçen sefer de konuştuğumuz gibi, bağlantılı oldukları yerin terör örgütü olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğine dair bazı soru işaretleri var" şeklinde yanıtladı.

"Ancak bu örgüt, Dışişleri Bakanlığı tarafından terör örgütü olarak sınıflandırılmıştı, doğru mu?" sorusu üzerine, "Söz konusu dört kişi PKK üyesi ya da üyesiydiler" diyen Johnson, Chaffetz'in aynı soruyu tekrar ederek, "Bu örgüt ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından terör örgütü olarak niteleniyor, doğru mu?" demesi üzerine, "Sizi Dışişleri Bakanlığı'na yönlendiriyorum" ifadesini kullandı.

Chaffetz bu tansiyonu yüksek diyaloğun sonunda "Sayın Bakan sorun işte burada. Buraya geliyorsunuz ve terörle bağlantılı bu dört kişiyi sınır dışı edeceğinizi dünyaya ilan ediyorsunuz - bunlar terörist - sonra da etmiyorsunuz, serbest bırakılıyorlar. Anladığıma göre Arizona'ya, Washington eyaletine gidiyorlar, oradan da yasadışı olarak Kanada'ya geçiyorlar. Bu durum, suçluları sınır dışı etmede neler yapmakta olduğunuza dair kafada çok sayıda soru uyandırmıyor mu? Bu kişilerin terör bağlantıları var" diyerek tepkisini sürdürdü.

ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson
[[Fotoğraf: Reuters]]

Daha önce de “Organizasyon” demişti

Johnson, 17 Eylül'de de aynı komitedeki oturumda yine Chaffetz tarafından konuyla ilgili sorgulayıcı sorulara maruz kalmış ve ardından bir düşünce kuruluşunun toplantısında, ABD’nin 'terör listesinde' yer lan PKK'yı, "Irak’ta Kürt bölgesini savunan ve IŞİD ile savaşan bir organizasyon" olarak tanımlamıştı.

Türkiye: Bilgi istedik

Türkiye’nin Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal’ın da konu ile ilgili olarak Kanada Dışişleri Bakanlığı nezdinde sözlü ve yazılı girişimde bulunduğu öğrenildi. Ünal, “Basın haberlerinin görülmesi üzerine büyükelçilik olarak dün akşam Kanada makamları nezdinde ivedilikle sözlü girişim yaptık ve bilgi istedik. Bu sabah da ilgili Kanada makamları nezdinde yazılı girişim yapıp bilgi talebinde bulunduk. Kanada makamları ara cevap vererek konunun araştırılacağını belirttiler. Elçilik olarak konuyu yakından takip ediyoruz” dedi.

PKK üyesi iki kişinin durumuyla ilgili sorulara net yanıtlar vermekten kaçınan Kanada Dışişleri Bakanlığı ise halen uygulamada olan mevcut iltica ve göçmenlik kanunlarını referans gösterdi. Bakanlık, PKK’lıların nerede olduklarına ilişkin bilgi vermekten ise kaçındı.

Kaynak: AA
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;