Bilim-Teknoloji

Microsoft'un hologram başlığı: HoloLens

Microsoft, Seattle'da gerçekleştirilen etkinliğinde birçok yeni teknolojinin yanı sıra hologram başlığı HoloLens'i sundu.

Konular: Bilim-Teknoloji
Microsoft artırılmış gerçeklik başlığı HoloLens'i sundu. [Fotoğraf: Microsoft]

Microsoft, giyilebilir cihazlar ve artırılmış gerçeklik alanında büyük bir adım yaparak hologram başlığı HoloLens'i görücüye çıkardı. Microsoft, tüm dijital deneyimleri holograma çeviren yeni teknolojisiyle benzer ürünler geliştiren rakiplerine de gövde gösterisi yaptı.

Kinect biriminden Alex Kipman'ın tanıttığı HoloLens, başa oturan dev bir gözlüğü temsil ediyor. Microsoft'un 'Windows 10 ile aynı zaman çerçevesinde sunulacağını' belirttiği HoloLens, 'kablosuz hologram bilgisayarı' olarak tanıtıldı.

Teknolojinin tanıtım videosunda, başlığı takan kullanıcıların görüntülü sohbetleri 3D olarak yaptığı, Minecraft gibi oyunları 3D oynadığı ve dev ekran görüntülerini insan boyutunda incelediği gösterildi.

Yeni bir bilgisayar teknolojisi

Microsoft'un 'Hologram İşlem Birimi' olarak adlandırdığı ve yeni bir bilgisayar teknolojisi olarak belirttiği HoloLens, Google'ın Glass projesi ve artırılmış gerçeklik başlığı Oculus Rift'in ardından en etkileyici ürün olarak belirdi.

Google Glass gibi şeffaf olan ve gerçek dünyanın hologram görüntüsünü oluşturan başlık, gözü tamamen kapayan ekrana sahip. Gözlük üzerindeki kamera ise gerçek zamanlı görüntü sağlayarak kullanıcılara benzersiz bir artırılmış gerçeklik deneyimi sunuyor.

Bilimsel çalışmalar ve mühendislik alanında da büyük faydalar getireceği savunulan HoloLens, dev hologram içinde tasarım yapılmasına izin verecek. 

Windows 10 ile uyumlu uygulamaları tam olarak bilinmeyen HoloLens hakkında ileriki günlerde yeni bilgiler sunulması bekleniyor.

Kaynak: Microsoft ve Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;