Suriye

'Mihraç Ural öldürüldü'

Al Jazeera Arapça'nın yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, Suriye'deki iç savaşta rejim güçlerine destek veren örgütlerden Mukaveme Suriye'nin lideri Mihraç Ural öldürüldü. Ural, 2013'te Reyhanlı'da 52 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırılarla ilgili olarak hazırlanan iddianamede saldırıya bizzat katılmakla suçlanmıştı.

Mukaveme Suriye lideri Mihraç Ural. [Fotoğraf: Facebook / Arşiv]

Al Jazeera Arapça'nın yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, Suriye'deki iç savaşta rejim saflarında muhaliflere karşı savaşan Mukaveme Suriye (Suriye Direnişi) örgütünün lideri Mihraç Ural öldürüldü.

Al Jazeera Arapça'ya telefonla bağlanan Ahrar u Şam askeri sözcüsü Ebu Yusuf Muhacir, Hazreti Yunus Dağı'nda bir hareketlilik tespit ettiklerini, bu bölgede Mukaveme Suriye örgütüne ait araçları gördükten sonra havan saldırısı düzenlediklerini söyledi.

Sözcü, hedefleri tam isabetle vurduklarını savunurken, saldırı sonrasında bölgeye çok sayıda ambulansın geldiğini ve yaralıları taşıdığını anlattı. Muhacir daha sonra Lazkiye'deki hastane kaynaklarından örgüt lideri Mihraç Ural'ın da ölenlerin arasında olduğu bilgisini aldıklarını ifade etti.

Al Jazeera Arapça'nın haberinden sonra Suriyeli gazeteci Hadi Alabdallah da Twitter'da, Mihraç Ural'ın öldüğü bilgisini paylaştı.

Araştırmacı Eymen Tamimi ise Mukaveme Suriye örgütünün sözcüsüne haberi sormak için ulaştığında, sözcünün "Mihraç Ural iki gündür kayıp" dediğini aktardı. Tamimi temasa geçtiği başka bir örgüt üyesinin ise konuyla ilgili olarak "Cevap vermekten kaçınıyorum" dediğini yazdı.

Ural'ın ismi 11 Mayıs 2013'te Reyhanlı'da 52 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırı ile ilgili olarak hazırlanan iddianamede, saldırıyı planlamakla suçlanan THKP-C Acilciler örgütünün lideri ve saldırıya bizzat katılanlardan biri olarak geçmişti.

Hatay'ın Yayladağı sınır kapısının karşısında Keseb ve deniz kıyısındaki Basit köylerinin bulunduğu ovalık alan, Ural'ın örgütü Mukaveme Suriye'nin hâkimiyetinde. 

Esed ailesiyle 34 yıl

1956 Antakya doğumlu Ural, yasa dışı örgüt faaliyetleri nedeniyle tutuklu olduğu Türkiye'den 1982'de Suriye'ye firar etti. Ural, Esed ailesiyle akrabalığı olan eşi Melek Fadıl üzerinden dönemin Devlet Başbakanı Hafız Esed'in kardeşi Cemil Esed ile yakın ilişkiler kurdu.

Suriye'de varlıklı biri hâline gelen Ural, Hatay'ın Samandağı ilçesi başta olmak üzere civar bölgelerdeki halkın Suriye rejimine sempatisini sağlamak için çalıştı.

Ural, Arap Baharı ve Suriye'deki halk hareketlerinin başlamasının ardından 2012 başlarında mezhepsel taban üzerinde faaliyet gösteren "İskenderun Sancağının Kurtuluşu İçin Halk Cephesi - Suriye Direnişi" örgütünü harekete geçirdi. Aynı yıl, oğlu Bedrettin İbrahim Ural da Suriye ordusunda teğmen rütbesiyle göreve başladı.

Kendisine bağlı milislerle Lazkiye'nin Keseb ve Basit bölgelerinde hakimiyet kuran Ural'ın ismi, 3 Mayıs 2013'te, sahil şeridinde Sünnilerin yaşadığı Banyas ve Beyda köylerinde çoğunluğu kadın ve çocuk en az 150 kişinin öldürüldüğü saldırıda da geçti. Ural, bu iddiayı reddetti.

Reyhanlı iddianamesinde adı geçti

Ural, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013’te 52 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırılarla ilgili olarak da olayı soruşturan Adana Cumhuriyet Savcılığı'nın iddianamesinde yer aldı.

İddianamede Ural'ın eylemi Suriye istihbaratıyla planladığı tespitine yer verilirken, saldırılarda bizzat yer aldığı, olayın 5 firari sanığıyla birlikte Suriye'de bulunduğu kaydedilmişti.

Kaynak: Al Jazeera, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;