Ortadoğu

Mısır-Suudi işbirliği derinleşiyor

Mısır'daki askeri yönetim, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt ile petrol ürünleri anlaşmasını genişletmek istiyor.

Konular: Mısır
Mısır, Suudi Arabistan, Kuvey ve BAE'den ekonomik yardım da alıyor. [AFP]

Mısır, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden petrol ürünleri ihracatını artırma arayışında.

Mısır Petrol Bakanı Serif İsmail, bu üç ülkeyle müzakerelere başladıklarını açıkladı. Mısır Petrol Bakanı, 2014 yılı için anlaşma yapmak istediklerini söyledi.

Şerif İsmail ayrıca bu üç Körfez ülkesinin 2013 sonuna kadar da Mısır'ın petrol ürünleri ihtiyacını karşılayacaklarını açıkladı.

Mısır, Körfez ülkelerinden dizel, mazot ve benzin ithal ediyor.
 
Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri, 3 Temmuz'da ordunun Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi devirmesinin ardından ülkeye 12 milyar dolar yardım sözü vermişti.
 
Mursi'nin üyesi olduğu Müslüman Kardeşler'e destek veren Katar da, darbe öncesi Mısır'a kredi verme taahhüdünde bulunmuştu. 
 
Ancak askeri yönetim, faizinin yüksek olduğu gerekçesiyle Katar'ın sunduğu kredinin 2 milyar dolarlık bölümünü reddetmişti.
 
Kaynak: Ajanslar 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;