Mısır'da darbe dönemi

Mısır'da devrimin yıldönümünde 3 ölü

Mısır’da 25 Ocak Devrimi’nin 5. yıldönümünde birçok bölgede protesto vardı. Güvenlik güçleri, "silah bulundurmak" suçlamasıyla iki darbe karşıtını vurarak öldürürken, bir protestocu da polis müdahalesinde hayatını kaybetti.

Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık iktidarına son veren 25 Ocak Devrimi’nin sembolü olan Tahrir Meydanı’na tüm ulaşım yolları kapatıldı. [Fotoğraf: Al Jazeera]

Mısır'ın Kahire, Giza ve İskenderiye başta olmak üzere birçok bölgesinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi. Eylemciler, Sisi’nin görevden uzaklaştırılması, tutukluların serbest bırakılması ve barışçıl eylemcilerin ölümünden sorumluların cezalandırılması taleplerini yineledi.

Mısır güvenlik güçleri, Kahire'nin Giza ilçesindeki 6 Ekim bölgesinde iki darbe karşıtını "silahla karşılık verdikleri" gerekçesiyle vurarak öldürdü. Beni Suveyf bölgesinde ise güvenlik güçlerinin eylemlere gaz bombalarıyla müdahalesi sırasında bir kişi hayatını kaybetti.

Mısır İçişleri Bakanlığı, Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık iktidarına son veren 25 Ocak Devrimi’nin sembolü Tahrir Meydanı'na tüm ulaşım yollarını kapattı. Darbe karşıtlarının meydana ulaşmasını engellemek için metro seferlerinin de yapılmadığı bölge, askeri darbeyle yönetime el koyan Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi taraftarlarının düzenledikleri kutlamalara açık tutuldu.

Ülkede 400 bin ordu mensubu ve polis düzeni sağlamak için mesai yaptı.

Yıldönümü öncesi güvenlik güçleri muhaliflerin safından birçok kişiyi tutuklamıştı. 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;