Ortadoğu

Mısır'da referandum 14-15 Ocak'ta

Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, anayasa taslağı için yapılacak halk oylamasının takvimini açıkladı. Müslüman Kardeşler'in 'boykot ya da hayır oyu' çağrısı yapması bekleniyor.

Haberin Öne Çıkanları

'Tarihi bir an'

247 maddeden oluşuyor

50 kişilik komisyon hazırladı

Hazırlanan anayasa taslağı, Mısır'da sadece tek meclis öngörüyor. [AFP]

Taslakta kilit maddeler

Cumhurbaşkanı
·İki dönem dörder yıllığına seçilebilir. 
 
·Başbakanı atar. 
 
·Hükümeti, Meclis'in onayı ile feshedebilir. 
 
Ordu
·Savunma Bakanı, asker olmak zorunda. 
 
·Savunma Bakanı’nın tayini ve azli, askerin elinde. 
 
·Siviller, askeri mahkemelerde yargılanabilir. 
 
Din
·Şeriat, temal yasama kaynağı. 
 
·Dini temellere dayalı siyasi partiler kurulamaz.

Mısır'da, darbe sonrası askeri yönetimin oluşturduğu komisyon tarafından hazırlanan anayasa taslağının oylanacağı tarihler belli oldu. Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, anayasa referandumun 14-15 Ocak tarihlerinde yapılacağını açıkladı.

Mansur cumartesi günü yaptığı açıklamada, referandumunun Mısır için 'Modern tarihlerini tanımlayacak tarihi bir an' olacağını söyledi. 

Anayasa referandumu, Mısır'ın demokratik şekilde seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te darbe ile görevden uzaklaştırılmasının ardından ordu tarafından duyurulan 'yol haritasının' ilk aşaması. 

Taslak ise Mısır Eski Dışişleri Bakanı Amr Musa'nın başkanlığındaki 50 kişilik bir komisyon tarafından hazırlandı.

Ay başında Mansur'a sunulan 247 maddelik taslağın referandumda kabulü halinde, Mısır'da Cumhurbaşkanlığı seçimi ile genel seçimler yapılacak. 'Yol haritası' baharda genel seçimlerin, yazın ise Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılmasını öngörüyordu. Ancak anayasa taslağının kabulü halinde Mansur'un kararı ile Mısır'da önce Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılabilecek. 

Mursi'nin geçmişte üyesi olduğu Müslüman Kardeşler hareketinin destekçilerine 'Referandumun boykot edilmesi' ya da 'Hayır oy kullanılması' yönünde bir çağrıda bulunması bekleniyor. Mısır'ın en büyük ikinci siyasi hareketi olan Selefiler ise daha önce anayasa taslağını desteklediklerini açıklamışlardı. 

Taslağa eleştiriler var

Anayasa taslağı Mısır'da birçok kesimin tepkisini çekmişti. Zira ordunun yetkilerini artıran taslak, sivillerin askeri mahkemede yargılanmasına imkan veriyor.

Taslaktaki diğer hükümler arasında dine ve mezhebe dayalı siyasi partilerin yasaklanmaları da var. Bu yasak, Müslüman Kardeşler’in kurduğu Özgürlük ve Adalet Partisi’ne karşı kullanılabilir.

Mısır'da mevcut anayasa 2012 sonunda yapılan referandumda yaklaşık yüzde 64 oy ile kabul edilmesi sonrası yürürlüğe girmişti. Ancak oylamada katılım oranı yaklaşık yüzde 33'te kalmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;