Bilim-Teknoloji

Motorola'dan Apple'a fiyat eleştirisi

Motorola Başkanı Rick Osterloh, Apple'ın çizdiği fiyat politikasının 'aşırıya kaçtığı' eleştirisinde bulundu. Osterloh'un sözleri, Apple'ın baş tasarımcısı Johny Ive'ın üstü kapalı olarak Motorola'yı eleştirmesinin ardından geldi.

Konular: Bilim-Teknoloji
Rick Osterloh Apple'ın fiyat politikasını eleştirdi. [Fotoğraf: AP]

Apple'ın baş tasarımcısı Johny Ive'ın New Yorker dergisine yaptığı açıklamalar, Motorola Başkanı Rick Osterloh'un misillemesiyle cevap buldu. Osterloh, kullanıcıya özel telefon sunma kampanyaları hakkında yorum yapan Ive'ın sözlerine karşılık olarak, 'Apple'ın ürünlerine çok yüksek fiyatlar belirlediğini' söyledi.

Johny Ive, New Yorker'a yaptığı açıklamada firma adını vermeden Motorola'yı hedef almış ve "Değerleme teklifleri, 'ne isterseniz yapın, istediğiniz rengi seçin' şeklinde... Bana kalırsa bu tasarımcının görevini terk etmesi demek" ifadadesini kullandı. Ive bu sözleriyle, Motorola'nın müşterilerine telefonlarını kişiselleştirme imkanı verdiği MotoMaker kampanyasını hedef aldı.

Osterloh, Ive'ın sözlerine karşılık 'son tüketicinin ürün tasarımında doğrudan yer alabilmesi gerektiğine inandığını' söyleyerek cevap verdi. BBC'ye konuşan Osterloh, piyasada ikilik bulunduğunu öne sürerek, 'Apple'ın çok fazla para kazandığını ancak ürünlerine çok yüksek fiyatlar belirlediğini, bunun geleceği yansıttığına inanmadığını' söyledi. Osterloh, 'akıllı telefonların pahalı bir zevk olmaması gerektiğini' savundu.

ABD basını ise Osterloh'un fiyat konusunda pek haklı olmadığı görüşünde birleşti. Teknoloji sayfaları, internette Motorola Nexus 6'nın 650, iPhone 6'nın ise 699 dolardan satıldığına dikkat çekti.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;