Suriye'de iç savaş

Muallim: Cenevre görüşmelerine katılmaya hazırız

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Ocak ayında düzenlenmesi planlanan Cenevre görüşmelerine katılmaya hazır olduklarını açıkladı ve "Umarız görüşmeler ulusal birlik hükümeti oluşturmaya yardımcı olur" dedi.

ALT TEXT
Suriye konusunda etkili ülkeler, Kasım ayında krizin çözümü için 18 aylık "somut bir takvim" üzerinde mutabık kalmıştı. [Fotoğraf: Reuters / Arşiv]

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, rejimin Ocak ayında düzenlenmesi planlanan Cenevre görüşmelerine katılmaya hazır olduğunu açıkladı. Çin ziyareti sırasında konuya değinen Muallim muhaliflerle yapılacak diyalogun başarılı olmasını ve bir “ulusal birlik hükümeti”nin oluşturulmasına yardımcı olmasını umduklarını ifade etti.

Suriyeli muhalifler, rejimle herhangi bir diyaloğun 2012’de varılan Cenevre Bildirgesi’ne dayalı olması gerektiğinin altını çiziyor. Bunun da geçici dönemde oluşturulması hedeflenen yönetim formülünün “ulusal birlik hükümeti” değil, Cumhurbaşkanı yetkileri dâhil tam yetkili “geçiş hükümeti” olması gerektiğini savunuyor.

Suriye için 18 aylık takvim

Viyana’da 17 ülkenin katılımıyla 14 Kasım 2015’te düzenlenen Suriye konulu toplantıda Suriye krizini çözmek için somut bir takvim planı üzerinde bir mutabakat sağlanmıştı.

Katılımcı ülkeler, ilk 6 ay içinde bir geçiş hükümeti kurulmasını ve 18 ay içinde de Suriye'de seçimlerin yapılmasını konusunda mutabık kaldı. Suriye konusunda etkili ülkeler Beşar Esed'in akıbeti konusunda hâlâ bir anlaşmaya varamadı.

Suriyeli muhalifler heyeti oluşturdu

Suriyeli muhaliflerin kurduğu Müzakere Yüksek Komisyonu da, Esed rejimiyle görüşmeler yapacak heyeti oluşturdu.

Komisyon Başkanı Riyad Hicab, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlediği basın toplantısında, geçiş dönemine başlanması amacıyla müzakere heyetinin oluşturulduğunu duyurdu.

Heyetin, Riyad'da 9-10 Aralık'ta yapılan toplantıdan çıkan kararlar doğrultusunda oluşturulduğunu belirten Hicab, "Muhalifler, müzakere heyetlerinin kurulduğunu ve Esed'siz siyasi çözüm sürecinin gerçekleşmesi için uluslararası camiayla işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etmektedir" dedi.

Hicab, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya müzakere prosedürü, heyette bulunan delegelerin sayısı ve müzakere süreciyle ilgili bir mesaj gönderdiklerini ifade etti.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;