Suriye'de iç savaş

Muallim: Saldırı kabul ederiz

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Suudi Arabistan'ın Suriye'ye kara gücü gönderme açıklamasına "Suriye topraklarına karadan yapılacak herhangi bir müdahale saldırı kabul edilecek ve direnişle karşılık verilmesi gerekecek" yorumunu yaptı.

Suriye'nin başkenti Şam’da basın toplantısı düzenleyen Muallim, “Hükümetin onayı olmaksızın Suriye topraklarına yönelik karadan yapılacak herhangi bir müdahale saldırı kabul edilecek ve direnişle karşılık verilmesi gerekecek. Söylediğim için üzgünüm ama evlerine tabutlar içnde dönerler ” ifadelerini kullandı.

Suriye’ye kara müdahalesinin, Suriye’ye karşı komplo kuranların sahadaki “araçlarından” umutlarını kesmelerinin ardından dile getirildiğini belirten Muallim, bu sefer bizzat kendilerinin girmeye karar verdiğini savundu. 

Suudi Arabistan’ı “Amerika Birleşik Devletleri’nin iradesini” uygulamakla suçlayan Muallim, Suudi Arabistan’ın kara birlikleriyle müdahalede bulunabileceğini düşünmediğini ancak Yemen’e yönelik aldığı kararların gölgesinde söz konusu müdahalenin tamamen imkansız olmadığını söyledi.

“Vatansever” olarak tanımladığı “iç muhalefetin” müzakerelere katılması gerektiğini vurgulayan Muallim, müzakerelerin başlamadan önce hiçbir ön şartı kabul etmeyeceklerini dile getirdi.

Muallim, müzakerelere katılan muhalefet heyetinin Suriye ordusunun elde ettiği başarıların ardından müzakerelerden çekildiğine işaret ederek, müzakerelerden önce güvencelerden bahsedenlerin “hayal” gördüğünü savundu. 

Kaynak: AA, Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;