Çalışma hayatı

Müezzinoğlu: 2 ayda 267 bin 984 kişi istihdam edildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, “1 Ocak-28 Şubat arasında toplam istihdam sayısı 267 bin 984. Bu beklediğimizden daha iyi bir rakam. Yılsonu itibariyle işsizlik rakamlarını mutlaka ama mutlaka yüzde 10'ların altına indireceğiz” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR) ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürleri İstişare Toplantısı'nda konuştu. 1 Ocak-28 Şubat arasında toplam istihdam sayısının 267 bin 984 olduğunu belirten Bakan, şöyle konuştu:

"Yaptığımız istişare ve çalışmalar sonrasında 2 milyon kişilik istihdam hedefini koyduk. 28 Şubat sonu itibariyle rakamlarımızı netleştirdik. 1 Ocak-28 Şubat arasında toplam istihdam sayısı 267 bin 984. Bu beklediğimizden daha iyi bir rakam. Bu rakamın yüzde 32'si de kadın istihdamıdır.

Yılsonu itibariyle işsizlik rakamlarını mutlaka ama mutlaka yüzde 10'ların altına indireceğiz. Yüzde 10'un altına indirmek görevimiz, yüzde 9'un altına indirmek ise başarımız olacaktır.

Kamuya alınanlar yani öğretmen, hemşire bu kapsamda değil, yalnız özel iş yerlerinde 4/A kapsamında çalışan sigortalıları ifade ediyor. Artı istihdamın teşviklerinden yararlanıp yararlanamayacağını işverenimiz bilmeyebilir. Pazartesiden itibaren internet üzerinden hangilerinde üye işveren teşviklerden yararlanabilecek, hangilerinden yararlanamayacak görülebilir."

"Büyükanne projesi 15 Mart'ta başlıyor"

Asgari ücret desteğinden yararlanamayan sendikalı iş yerlerinde yaklaşık 128 bin işçi için yeni bir düzenleme yaptıklarını belirten Müezzinoğlu, "Asgari ücret desteğinden buradaki çalışanlarımız da yararlanacak" dedi.

Doğum yapan anneye yarı zamanlı çalışma hakkının yanı sıra bir gün mesai bir gün izin hakkı verdiklerini ifade eden Bakan Müezzinoğlu, doğum yapan kadınlar için "Büyükanne" projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

Türkiye'nin 10 ilinde başlayan proje ile ilgili düzenlemeleri yapıp, müracaatları aldıklarını anlatan Müezzinoğlu, "Hak eden anne sayısı 29 bin 360. Müracaat edenlerin arasında sezeryanla doğum oranı yüzde 75'in üzerinde, normal doğum ise yüzde 25 civarında. Biz normal doğuma puan vererek, yüzde 50'sini normal doğum yapan annelere, yüzde 50'sini de sezeryanla doğum yapan annelere verdik. Mart ayının en geç 15'inde başlamış olacak" ifadelerini kullandı.

Ayda 53 lira ile Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinde yapılan son düzenleme hakkında da bilgi veren Bakan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"GSS kapsamına 18 yaşına kadar olan bütün yeni doğanları almıştık. 18 yaşından sonra sigortalı olma ya da GSS primi ödeme şartı vardı. Burada gelir testi ile ilgili itirazlar vardı, bunun tespiti, denetimi de zordu. Yaklaşık 7 milyon vatandaşımıza 12 milyara yakın borç yazılıyor. Baktık ki uygulanabilir değil. Bizim sorumluluğumuz sıkıntıyı görmek ve çözmek. Eski Çalışma Bakanımız ve şimdiki İçişleri Bakanımız, ben Sağlık Bakanı iken bu projeyi getirmişti. Dedi ki; 'Gelir testini kaldıralım, kolay bir rakam koyalım.'. O dönemde bu kabul gördü ama yasalaştırmak bize nasip oldu.

GSS kapsamı dışında kalan ne kadar vatandaşımız varsa ayda 53 lira ile GSS kapsamı içerisine girecek. 53 liraya, aile düzeyinde GSS kapsamına girecek. Borçlu olanlar da eski prim üzerinden değil, 53 lira üzerinden, faizsiz olarak borçlarını ödeyecekler. Bu 53 lirayı ödeyemeyenler ise gelir testine gidecek. Onların primlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı karşılayacak. Bu sosyal devletin gereğidir."

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;