Suriye'de iç savaş

Muhalifler müzakere heyetini belirledi

Riyad'da toplanan Suriyeli muhalifler, Cenevre'de yapılması planlanan görüşmelerde rejimle müzakere masasına oturacak heyeti belirledi. Ceyşul İslam'dan da temsilcinin bulunduğu heyetin başkanlığına Tuğgeneral Esat Zubi, Başkan Yardımcılığına da George Sabra seçildi.

Rejimle masaya oturacak muhaliflerin müzakereci heyetinin başkanlığına Tuğgeneral Esat Zubi (Sağ), Başkan Yardımcılığına George Sabra (Sol) seçildi. [Fotoğraf:Al Jazeera]

8-10 Aralık’ta Riyad’da Yüksek Müzakere konseyi oluşturan Suriyeli muhalifler, bugün de rejimle masada müzakereleri yürütecek heyeti belirledi. Heyetin başkanlığına muhalif Tuğgeneral Esat Zubi seçilirken, yardımcılığına George Sabra atandı. Rejimin ve Rusya'nın 'terörist grup' olarak nitelendirdiği Ceyşul İslam’ın siyasi bürosundan Muhammed Alluş da heyette yer alıyor.

Yüksek Müzakere Konseyi Koordinatörü Riyad Hicab, müzakerelere üçüncü bir taraf dâhil edildiği takdirde muhaliflerin müzakerelere katılmayacağını söyledi. Rusya, müzakere masasında rejimin karşısında sadece muhaliflerin değil, PYD'nin içinde olduğu üçüncü bir tarafın da oturması için baskı uyguluyor.

Rusya’nın müzakereleri engellemeye çalıştığını söyleyen Hicab, ayrıca, "Suriyeliler kuşatmadan ölmeye devam ederken muhalifler müzakere masasına oturmayacak" ifadesini kullandı.

Kaynak: Reuters ve Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;