Suriye'de iç savaş

Muhaliflerden Arap Birliği’ne Rusya çağrısı

Suriye muhalefeti, Arap Birliği’ni Rus bombardımanını görüşmek üzere acil olarak toplantıya çağırdı. Muhalifler bunun Cenevre Anlaşması'na aykırı ve siyasi çözüm bulunması için yapılan çabaları baltalar nitelikte olduğunu ifade etti.

[Fotoğraf: Reuters]

Suriye muhalefetinin çatı örgütü Suriye Ulusal Koalisyonu (SMDK) , Arap Birliği’ni Rus bombardımanını görüşmek üzere acil olarak toplanmaya çağırdı. Muhalifler Rus bombardımanının Cenevre Anlaşması'na aykırı ve siyasi çözüm bulunması için yapılan çabaları baltalar nitelikte olduğunu  ifade etti. Çağrı, mektupla Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi’ye iletildi.

Mektupta “işgal” olarak nitelendirilen Rus müdahalesinin,  uluslararası barışı ve Arapların ulusal güvenliğini tehdit ettiği de ifade edildi.

SMDK uluslararası toplumu da bu bombardımanları kınamaya çağırdı.  Muhalifler bu müdahalenin İran, IŞİD, Hizbullah gibi dış güçlerin de ülkeye daha fazla gelmesine yol açacağını belirtti.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;