Ortadoğu

Muhaliflerden Cenevre'ye şartlı evet

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Yüksek Müzakere Konseyi, 24 Şubat'a ertelenen Cenevre'deki müzakerelere, Rusya bombardımanının durması ve ihtiyaç bölgelerine insani yardım ulaştırılması durumunda katılacaklarını açıkladı.

[Fotoğraf:AA]

Suriyeli muhaliflerin Cenevre'deki görüşmelerde müzakere masasına oturmak için oluşturduğu Yüksek Mükazere Konseyi Sözcüsü Salim Muslet, 24 Şubat'taki görüşmelere katılıp katılmayacakları sorusuna, "Evet gideceğiz. Gerçekten bir başarı için gideceğiz ama ciddi bir ortağımız yok" dedi. Muslet çözüm olasılığı için de "Eğer sivilleri öldürmeyi durdururlarsa çözüm olacağına inanıyorum" yorumunu paylaştı. Suriyeli muhalif sözcü ön koşullarının bulunmadığını belirtirken, "Sadece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının uygulanmasını istiyoruz" çağrısını yaptı.  Muslet ardından "Rus bombardımanının durduğunu ve çocuklarıımıza gıda ulaştığını gördükten sonra gideceğiz" şartını koydu.

24 Şubat'a ertelenen görüşmeler öncesi ABD Başkanı Barack Obama'ya çağrıda bulunan Muslet, Obama'dan Rusya'nın muhalif posizyonlar bombardımanlarını durdurması için 'ağırlığını koymasını' istedi.

Muhalifler bu ay başında Rusya'nın hava bombardımanları nedeniyle çöken Cenevre müzakerelerinde de BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'ye ilişkin 2254 numaralı kararındaki özellikle sivillere yönelik yardımlara izin verilmesi ve sivillerin hedef alınmamasıyla maddelerin uygulanmasını talep ediyordu. 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;