Avrupa

Mülteci karşıtı propaganda ve aşırı sağ

Almanya'da İslam karşıtı Pegida'nın siyasi karşılığı olan Almanya için Alternatif (AfD) partisi, Pegida gösterilerine katılımın görece az olduğu başkent Berlin'deki eyalet meclisi seçimlerinde bile yüzde 15'e yakın oy aldı. Aşırı sağın yükselişi sadece AfD ile sınırlı değil. Geçen yaz yaşanan mülteci krizi propaganda unsuru olarak kullanan aşırı sağ Avrupa çağında desteğini artırıyor.

almanya'da, geen yıl ekim ayında dresden kentinde ilk gösterisini yapıp, dalga dalga avrupa'ya yayılan  pegida hareketi (batının islamlaşmasına karşı vatansever avrupalılar) sokakta gördüğü desteği sandığa da yanıstmaya başladı. pegida'nın sisayi karşılığı olan almanya için alternatif (afd) partisi, pegida gösterilerine katılımın göerece az olduğu başkent berlin'deki eyalet meclisi seçimlerinde bile yüzde 15'e yakın oy aldı.

başbakan merkel'in hristiyan demokratlar birliği (cdu) ise 2. dünya savaşı sonrası en düşük oy oranıyla yüzde 17.7 destek buldu. iki hafta önce yapılan mecklenburg-vorpommern eyalet meclisi seçimlerinde de  oyları düşen cdu, aşırı sağcı afd partisinin gerisinde kalmıştı. 

bu sonucun ortaya çıkmasında hükümetin yürüttüğü sığınmacı politikasının yönünün ve hedefinin yeterince anlatılamaması olarak gören merkel, sığınmacı politikanın hedeflerini daha iyi anlatmaya çaba göstereceğini ifade etti.

merkel, sığınmacı krizine ilişkin söylediği ve kamuoyunda sıkça eleştirilen "bunu başarırız" sözüne de değinerek, bu sözden çok anlamlar çıkarıldığını ve bundan dolayı bu sözü artık pek tekrarlamak istemediğini dile getirdi.

"zamanı geri çevirmek isterdim"

sığınmacılar konusunda son yıllarda her şeyi doğru yapmadıklarına işaret eden merkel, "elimde olsa, alman hükümeti ve tüm sorumluluk taşıyanlarla birlikte 2015'in yazında karşılaştığımız duruma daha iyi hazırlanmak için zamanı geri çevirmek isterdim" ifadesini kullandı.

sadece almanya değil, popülist aşırı sağ partiler avrupa çapında halk desteğini artırıyor. 

avusturya: 

özgürlük partisi: 22 mayıs'taki cumhurbaşkanlığı seçimleri'nde kıl payı farkla kaybetti. avusturya, suriyeli mültecilerin avrupa içlerine akın ettiği balkan güzergahında yer alıyor. 

slovakya: 

aşırı sağcı slovakya halkının partisi, 150 sandalyeli mecliste 14 vekile sahip. kurulalı daha 4 yıl olsa da başarısı çarpıcı. ülkedeki roman halkı istemeyen partililer, ab ve nato'ya da karşı çıkıyor. göçmen karşıtlığı ise sadece bu partiyle sınırlı değil. başbakan robert fico, ab'nin mülteci politikasının daha da sertleşmesi gerektiğini savunup mevcut politikayı "intihar" olarak yorumluyor. 

macaristan: 

başbakan victor orban, aşırı sağcı fidesz partisinin lideri. ab'nin mültecilerin kotalarla avrupa ülkelerine yerleştirilmesi planını 2 ekim'de referanduma götürüyor. kendisi elbette bu plana karşı. 2015'te mültecilerin avrupa'ya akın ettiği sırada sırbıstan ve hırvatistan sınırlarına tel örgü çektirdi. 

polonya

ab karşıtı muhafazakar kanun ve adalet partisi, 2015 te parlamentoda büyük çoğunluğu kazanarak iktidara geldi. ve partinin iktidara gelmesinde mülteci krizinin etkisi büyüktü. partinin lideri jaroslaw kaczynski mültecilerin yunan adalarına kolera salgını, avusturya'ya dizanteri ve ab içlerine bir çok parazit getirdiğini" iddia etti. kaczynski'nin  bu sözleri nazi propagandasına benzetildi. çünkü nazilerin zamanında çıkardığı stürmer gazetesi de yahudiler için bu ifadelere çok yakın iftiralarda bulunmuştu. 

finlandiya

refah ülkesinde göçmen karşıtlığı yükseliyor. finliler partisi 2015 genel seçimleri'nde yüzde 18 oy aldı. şu an koalisyon hükümetinde yer alıyor. 

norveç: 

popülist, gelişim partisi, 2013'te koalsiyon hükümetine girmişti. 2013'teki oyu yüzde 16'ydı. partinin lideri norveç'in göçmen politikasını eleştirip "suçlulara kapı açıyoruz" diyor. 

danimarka: 

halkın partisi'ni desteği yüzde 202den fazla. 2015'teki genel seçimlerde yüzde 21 oy aldı. koalisyon hükümetinde. mültecilerin kıymetli eşyalarına el konulması yasasını meclise getiren parti de halkın partisi. 

ingiltere: 

birleşik krallık bağımsızlık partisi (ukip), 23 haziran'da ab'den ayrılma referandumu brexit'te 'ayrlılma yanlısı' cephenin başını çekiyordu. ülkede işçi partisi liderlik krizinde. muhafazakar parti ise liderini yeni değiştirdi. ukip'in referandum başarısı, ülkede göçmenlere özellikle de polonyalılara yapılan saldırılarda görülen büyük artış kaygı verici.  

fransa: 

ulusal cephe'nin lideri marine le pen, mültecilerin ab'ye gitmesine "işgal" dedi. anketler, 2017'deki cuımhurbaşkanlığı seçimleri'nin ilk turunda yüzde 30'dan fazla oy alacağını gösteriyor. 

hollanda: 

islam karşıtı geert wilders'in partisi olan özgürlük partisi, anketlerde mart 2017 genel seçimleri öncesi lideri. wilders, başbakan seçilirse brexit benzeri bir referandumla ab'den çıkmayı ve kuran'ı yasaklamayı vaad ediyor. 

kaynak: afp,  al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;