Suriyeli Mülteciler

Mülteci sayısı 4.5 milyona doğru

Suriye'deki iç savaştan komşu ülkelere ve Kuzey Afrika'ya giden mültecilerin sayısı 4 milyon 389 bin 735'e ulaştı. Türkiye'deki kayıtlı mülteci sayısı 2 milyon 300 bine yaklaşırken, Lübnan'daki her 7 kişiden biri Suriyeli mülteci.

[Fotoğraf: AFP]

Temmuz ayında ilk kez Suriye'ye komşu ülkelerdeki kayıtlı mülteci sayısı 4 milyonu geçmişti. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) 10 Aralık itibariyle Türkiye, Lübnan, Irak, Mısır ve Kuzey Afrika ülkelerinden kayıt yaptıran Suriyeli mültecilerin sayısının 4 milyon 389 bin 735'e ulaştığını duyurdu.  

İç savaşa komşu ülkeler arasında en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke Türkiye. Türkiye'de 2 milyon 291 bin 900 kayıtlı mülteci bulunuyor. 

Türkiye'yi Lübnan izliyor. 6.5 milyon nüfuslu Lübnan'a 1 milyon 70 bin 189 Suriyeli mülteci kayıt yaptırmış durumda. 

Kaynak: UNHCR

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;