Mısır

Mursi lehine ikinci bozma kararı

Mısır’da itiraz mahkemesi, askeri darbe ile görevden uzaklaştırılan eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen müebbet hapis cezasını bozdu. Davanın yeniden görüşülmesine karar verdi. Geçtiğimiz hafta da Mursi hakkında bir başka davada aldığı idam cezası kararı bozulmuştu.

Konular: Mısır, Ortadoğu
[Fotoğraf: AA]

Mısır’daki İtiraz Mahkemesi, 'Hamas’a casusluk’ davası kapsamında Mursi’ye verilen müebbet hapis cezasını bozdu. Mahkeme, Mursi’nin de aralarında bulunduğu 22 mahkûmun itirazını kabul eden mahkeme, davanın yeniden görüşülmesi yönünde karar verdi.

Böylelikle dava kapsamında verilen idam ve müebbetle ile 7 yıl hapis cezası arasında değişen tüm hükümler iptal edilmiş oldu.

Davada sanıklar ‘Mısır topraklarında terör eylemleri düzenlemek amacıyla Hamas, Lübnan’ın Hizbullah’ı ve İran’ın Devrim Muhafızları Teşkilatlarıyla iletişim kurmak’ suçlarıyla yargılanmıştı.

Bu iddiaları reddeden sanıklardan Mursi’ye  ve Müslüman Kardeşleri Teşkilatı (İhvan) birinci numara lideri muhammed Bedii’ye müebbet hapis cezası verilmişti. İhvan yöneticileri Muhammed Biltaci, Hayrat Şatır ve Ahmet Muhammed Abdulati ise aynı dava kapsamında idam cezasına çarptırılmıştı.

İdam cezası da bozuldu

2013 yılında dönemin Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi’nin liderliğindeki darbeden sonra hapse atılan Muhammed Mursi hakkında 5 ayrı dava açılmıştı.

Mursi hakkında 2011 yılında yaşanan hapishaneler baskınını planladığı gerekçesiyle Haziran 2015'te mahkeme tarafından idam cezası verilmişti.

Bu idam cezası geçen hafta, mahkeme tarafından bozulmuştu.

Normalleşme şartı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Ekim'de yaptığı açıklamada, 'Ankara ile Kahire arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi, darbeyle görevinden uzaklaştırılan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile tüm darbe karşıtlarının serbest bırakılmasına bağlı' demişti.

Kaynak: AA ve Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;