Mısır'da darbe dönemi

Mursi'ye 20 yıl hapis cezası

Mısır’da 2013'teki darbe ile görevinden uzaklaştırılan eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, yargılandığı ‘İttihadiye olayları’ davasında 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Konular: Mısır, Ortadoğu
Darbeyle görevinden uzaklaştırılan eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında açılan dört ayrı dava daha bulunuyor. [Fotoğraf: AA-Arşiv]

mısır’da mahkeme, şimdiki cumhurbaşkanı sisi liderliğinde 2013 yılında yapılan darbe ile görevinden uzaklaştırılan eski cumhurbaşkanı muhammed mursi’nin yargılandığı ‘ittihadiye olayları’ davasında kararını açıkladı. mursi 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

mursi'nin cezası 2012'nin aralık ayında cumhurbaşkanlığı sarayı önünde gerçekleşen olaylarda 'protestocuları öldürmeye teşvik' suçlamasından verildi. mahkeme heyeti aynı davada mursi'ye yöneltilen 'kasten adam öldürme ve silah bulundurma' suçlamalarında eski cumhurbaşkanını suçsuz buldu.

muhammed mursi'nin savunma heyeti mahkemenin kararını siyasi bir karar olarak niteledi.

'yeniden yargılanmalı ya da serbest bırakılmalı'

insan hakları izleme örgütü (hrw) mısır eski cumhurbaşkanı hakkında verilen karara ilişkin yaptığı açıklamada ‘mursi kararı adaletin gülünç bir hale sokulmasıdır. bu yüzden mursi’nin yeniden yargılanması da serbest bırakılmasını talep ediyoruz’ dedi. 

sıkı güvenlik önlemleri

sisi liderliğindeki darbe sonucu görevinden uzaklaştırılan, hapse atılan ve hakkında açılan beş ayrı davadan yargılanan muhammed mursi, duruşmanın yapıldığı mahkeme salonuna sıkı güvenlik önlemleri altında getirildi. 

eski cumhurbaşkanı ve 14 sanık, ‘ittihadiye olayları’ davasında ‘2012’de cumhurbaşkanlığı sarayı önündeki gösterilerde protestocuları öldürmeye teşvik etmekle’ suçlanıyordu.

'sisi yargıyı kullanıyor'

3 temmuz 2013’deki darbenin ardından yasadışı ilan edilen ve faaliyetleri yasaklanarak mal varlıklarına el konan müslüman kardeşler teşkilatı bir açıklama yayınlayarak, sisi’nin yargıyı kullandığını belirtti.

müslüman kardeşler açıklamada, "devrimcilerin azminin kırılması için beyhude bir çaba olarak yargı, mursi tarafından temsil edilen halkın meşruiyetine karşı bir silah olarak kullanılıyor" dedi.

açıklamada, "askeri çetenin yargıyı kullanmakta ısrar etmesi ateşin üzerine daha çok benzin döküyor ve halkın öfke ateşini alevlendiriyor" denildi. teşkilatın açıklaması şöyle devam etti:

"askeri çetenin artan gösteriler ve barışçıl halk direnişini engellemekte başarısız kalmasının ardından mısır devrimi hassas bir dönemden geçiyor. askeri çete tüm baskı, öldürme ve işkence taktiklerini kullanarak ülkeyi artan bir kaosun içerisine sokmaya başladı."

müslüman kardeşler'den gösteri çağrısı

ihvan açıklamada, rejime bağlı yargıçların halkın iradesini baskı altında tutmaya ve halkın haklarını gasp etmeye devam etmeleri halinde ülkenin karanlık bir tünele gireceği uyarısında bulundu.

müslüman kardeşler, mısır halkını salı gününden başlayarak ülkenin tüm caddelerinde gösteri düzenlemeye çağırdı.

eski cumhurbaşkanı mursi hakkında, 25 ocak devrimi sırasında vadi natrun hapishanesi'nden kaçmak, yargıya hakaret, hamas’a istihbarat sağlamak ve katar’a istihbarat sağlamak suçlamalarıyla açılan dört ayrı davadan daha yargılanıyor. 

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;