Mısır'da darbe dönemi

Müslüman Kardeşler'e terör suçlaması

Mısır’ın kuzeyindeki bombalı saldırıda en az 13 kişi öldü. Geçici hükümet saldırıdan Müslüman Kardeşler’i sorumlu tuttu ve oluşumu terör örgütü ilan etti.

Konular: Ortadoğu
Patlama Mısır'ın kuzeyindeki Dekahliyye kentinde oldu.

Kahire’nin kuzeyinde, Salı 01:10’da Dekahliyye kentinde bir emniyet binasına bombalı saldırı düzenlendi. En az 13 kişi öldü. Yaklaşık 80 kişi yaralandı. Patlama sebebiyle binanın bir kısmı çöktü.

Geçici hükümet İhvan’ı terör örgütü ilan etti

Mısır’ın geçici Başbakanı Hazim Biblavi saldırıdan Müslüman Kardeşler’i sorumlu tuttu. Mısır Bakanlar Kurulu Sözcüsü ve Başbakan Danışmanı Şefik Şevki “Biblavi bu kararı, İhvan'ın, kan akıtan ve Mısır'ın güvenliğiyle oynayan bir terör örgütü olarak kötü yüzünü ortaya koymasından sonra aldı" dedi. 

Şevki ayrıca "Başbakan Biblavi, İhvan'ın gerçekleştirdiği bu tür terör eylemlerinin kendilerini yol haritasını uygulamaktan, vatandaşları da anayasa referandumunda yoğun bir şekilde oy kullanmaya gitmekten alıkoymayacağını ve İhvan'ın işlediği terör eylemlerini boşa çıkaracağını söyledi" dedi.

Mısır Başsavcısı Hişam Berekat olayla ilgili bir acil soruşturma ekibi kurulması için emir verdi.

Müslüman Kardeşler ise bir açıklama yayınlayarak patlamayı kınadı ve bunun Mısır halkının bütünlüğünü hedef aldığını söyledi. Teşkilat Başbakan Biblavi'yi de açıklamalarından dolayı kınadı.

Darbe rejiminin İhvan’a bakışı

Mısır’da 1928’de kurulan İhvan yani Müslüman kardeşler örgütü bu tarihten itibaren kısa dönemler dışında Mısır yönetimleri tarafından gayrımeşru görüldü ve baskı altında tutuldu.

Ülkeyi 29 yıl yöneten Hüsnü Mübarek’in 2011 yılında 18 gün süren protestolar sonucu devrilmesiyle ülke ilk defa demokratik seçimlere gitti. Seçimin galibi Müslüman Kardeşler’in partisi Hürriyet ve Adalet partisi oldu. İhvan’ın desteklediği Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi yönetiminde geçen bir senenin ardından ülkede yeniden protesto gösterileri patlak verdi. 3 Temmuz 2013'te askeri yönetim darbeyle hükümete el koydu. Mursi dahil birçok yönetici muhaliflere şiddet uygulama ve yolsuzluk yapma iddiası ile gözaltına alındı. İhvan ise bu suçlamaların hükümetlerini devirmek için bahane olarak kullanıldığını savunuyor. Müslüman Kardeşler destekçisi birçok kişi de şu an gözaltında ve yargılanmayı bekliyor. Ülkede darbe karşıtı protesto gösterileri düzenleniyor.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;