Musul operasyonu

Musul'da ilk haftanın bilançosu

Irak'ta uzun hazırlıklardan sonra 17 Ekim'de başlayan Musul operasyonu, ilk haftasını doldurdu. Peşmerge güçleri ve Irak ordusu nereleri ele geçirdi, Musul'dan ne kadar uzaklar? İlk haftayı derledik.

Musul operasyonunda ilk hafta geride kaldı. Bu hafta içinde Peşmerge güçleri ve Irak ordusu yaklaşık 70 köyü IŞİD’in elinden aldı. Ele geçirilen alan 1000 kilometrekareyi geçti.

Irak ordusu ve terörle mücadele timleri, Bartılla ve Hamdaniye ilçe merkezlerini ele geçirdi. Peşmerge güçleri ise Başika ilçe merkezini kuşatmaya aldı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamasına göre, Başika Kampı'ndaki Türk topçu birliği burada Peşmergeye destek verdi.

Alınan bölgeler Musul’un etrafında bir kuşak oluşturuyor. Kuzeydoğuda Başika‘dan başlayan bu kuşak, doğuda Bartılla, güneydoğuda Hamdaniye ve güneyde Kayyara’ya kadar uzanıyor. Bu kuşağın bazı noktaları Musul kent merkezine 8 - 10 kilometreye kadar yaklaşıyor. Musul’un batısı ise hâlâ IŞİD’in elinde ve Suriye’deki bölgelere açık.

IŞİD’den sürpriz baskınlar

IŞİD, bomba yüklü araç saldırıları ve keskin nişancılar gibi alışılagelmiş savunma taktiklerini kullanıyor. Ancak bunun dışında şaşırtıcı hamleleri de oldu. Örgüt, önce Kerkük’te sonra da Anbar’daki Ratba bölgesinde sürpriz saldırılar düzenledi. IŞİD, bu bölgelerin merkezlerine sızarak bazı mahalleleri ele geçirdi ve güvenlik güçleriyle çatışmaya girdi.

Örgüt, Sincar bölgesine yönelik de iki büyük saldırı düzenledi. Peşmerge, bu saldırıları püskürttüğünü açıkladı.

Kırsalda sıkışan IŞİD mensupları Musul kent merkezine çekiliyor. Çekilirken de sivilleri canlı kalkan olarak kullandıkları iddia ediliyor.

Musul kent merkezinde bir buçuk milyon sivilin yaşadığı tahmin ediliyor. Bu nedenle Musul kent merkezine yönelik harekâtın zor ve uzun olması bekleniyor. 

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;