Göç

NATO'dan Ege'ye mülteci devriyesi

Brüksel'de toplanan NATO'ya üye ülkelerin savunma bakanları, mülteci akınını denetleyip insan kaçakçılarını engellemek için Ege Denizi'ne devriye güç misyonu gönderilmesi konusunda anlaştı.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg [Fotoğraf: Reuters]

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Brüksel'deki NATO toplantısının ardından yaptığı açıklamada "Ege Denizi'ndeki mülteci akınını denetlemek ve insan kaçakçılığını engellemek için NATO misyonu gönderilmesinde ankaştı" dedi. 

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, NATO'nun Ege Denizi'nde devriye görevi için hazırlık çalışmaları yapacağını açıkladı.

İnsanları sömüren suç karteli

Carter, Ege Denizi'ndeki mülteci geçişleri için "Şu an orada yoksul insanları sömüren suç karteli var. Bu organize bir kaçakçılık operasyonudur" dedi. Carter NATO misyonunun da kaçakçılığı hedef alası gerektiğini savunurken, "Bu şekilde insani bohyuttaki en büyük etkiyi sağlamış oluruz" diye konuştu.

Brüksel’de NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda Türkiye, Almanya ve Yunanistan'ın Ege’de NATO imkanlarından faydalanılmasını talep ettiğini söyleyen Carter, NATO'nun, sığınmacı kriziyle mücadele operasyonlarını destekleme ve parçası olma konusunda isteğini ortaya koyduğunu belirtti, NATO yetkililerine yasa dışı göç ve göçmen kaçakçılarının önlenmesine yönelik planlama yapmaları emrinin verildiğini, söyledi.

NATO'nun Ege Denizi'nde faaliyet göstermesi, geçen günlerde Türkiye'yi ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Başbakan Davutoğlu arasında varılan mutabakat maddelerinden biriydi.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;