Türkiye - Rusya ilişkileri

Neredeyse tüm alanlarda işbirliği

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü. Putin görüşmede "İşbirliğinde neredeyse tüm alanlarda ilişkilere yeniden başlanmasından memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim." dedi.

[Fotoğraf: AA]

rusya devlet başkanı vladimir putin, kremlin sarayı'nda başbakan binali yıldırım ile 1 saat 15 dakika görüştü.

görüşmeye ilişkin kremlin resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre putin, "cumhurbaşkanı erdoğan'a en samimi selamlarımızı iletmenizi rica ediyorum. türk akımı anlaşmasına dair kanunu imzaladığı için kendisine minnettarız. bu gerçekleştirmek istediğimiz büyük projelerden sadece birisi" ifadesini kullandı. putin şunları kaydetti:

"bugün başbakan medvedev ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiğinizi biliyorum. (türkiye-rusya arasındaki) işbirliğinde neredeyse tüm alanlarda ilişkilere yeniden başlanmasından memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. bazı nedenlerden dolayı ticaret hacmimizde büyük bir düşüş yaşandı. ilişkilerdeki bu olumsuz durumu tersine çevirmek için gerekli enerjik adımları atacağımızı umut ediyorum."

başbakanlık basın müşavirliğince paylaşılan görüntülere göre, kabul öncesi iki lider tokalaşarak kameralara poz verdi. daha sonra yıldırım, görüşmede yer alan isimleri putin'e tanıttı.

görüşmede konuşan başbakan yıldırım, "geçtiğimiz bir yıllık tatsız dönem, eminim ki artık geride kaldı. ilişkilerimizi yoğunlaştıracağımız alanlar belli, enerji başta geliyor. bugüne kadar yapılan enerji hatları, mavi akım, batı akım ama şu anda kararlaştırılan türk akımı, türkiye-rusya arasındaki ilişkileri sadece geliştirmiyor, aynı zamanda bölgenin, avrupa'nın da bir anlamda enerji talebine de karşılık verecek önemli bir proje." diye konuştu.

yıldırım, iki ülke arasındaki enerji işbirliğinin bununla da sınırlı olmadığını, nükleer enerji santrali kurulması konusunda da çalışmaların karşılıklı olarak akkuyu nükleer güç santrali projesi'nde devam ettiğini belirtti.

bugünkü ziyaretlerinde, akkuyu nükleer güç santrali projesi'nin önündeki sorunları açıkça görüştüklerini, enerji ve tabii kaynaklar bakanı berat albayrak ile rusya enerji bakanı aleksandr novak'ın konuyu değerlendirdiğini hatırlatan yıldırım, "biz de sayın başbakanla birlikte bu projeyle ilgili hızlandırma adına neler yapılması lazım geldiğini detaylı bir şekilde konuştuk. en azından birinci fazının 2023'ten önce devreye alınması bizim arzumuzdur. bu yönde tüm gayreti göstereceğiz. tarım, turizm, taşımacılık, ticaret, sanayi, birçok alanda karşılıklı yatırımların geliştirilmesi adına yapacağımız işler var. bunları da konuştuk." ifadelerini kullandı.

kaynak: aa

görüşmede, enerji ve tabii kaynaklar bakanı albayrak da yer aldı.

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;