Bilim-Teknoloji

Netflix Küba'da faaliyete başlıyor

ABD merkezli online film ve TV izleme servisi Netflix, Küba’ya açılma kararı aldı.

Netflix'in bir dönem Türkiye'de de hizmet vereceği iddia edilmişti
Netflix'in bir dönem Türkiye'de de hizmet vereceği iddia edilmişti [Fotoğraf: Netflix]

Dijital video ve TV izleme servisi Netflix yıllar süren ambargodan sonra ABD ile ilişkilerin düzelmeye başladığı Küba'da faaliyete geçiyor.

Netflix, online izleme servislerine aboneliği aylık 7.99 dolardan fiyatlandırdığını ve uluslararası ödeme kartlarına sahip kişilerin hizmetlerinden yararlanabileceğini açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Küba’daki aboneler Netflix’in “House of Cards”, “Orange is the New Black” ve “Marco Polo” gibi özel dizilerinin de aralarında olduğu birçok yapımı izleyebilecek.

Netflix, Küba’ya açılan ilk Amerikan şirketi değil. Daha önce kredi kartı servisleri sunan MasterCard, ABD’de çıkarılan kartların 1 Mart’tan itibaren Küba’da geçerli olacağını açıklamıştı. Bir diğer kart firması American Express de Küba’da faaliyete geçebileceklerini ifade etmişti.

Netflix geçen ay yaptığı açıklamada iki sene içinde 200 ülkede servis vermeye başlayabileceklerini belirtmişti. Şirket, dünya çapında 4.3 milyon aboneye sahip.

ABD - Küba ilişkileri

Washington ile Havana yönetimleri, 1959’daki devrimden sonra diplomatik ilişkileri kesmişti. ABD 50 yıldan fazla bir süredir Küba’ya ekonomik ambargo uygulamaktaydı. Aralık 2014’te ABD Başkanı Barack Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro eşzamanlı olarak kameraların karşısına geçerek ilişkileri yeniden tesis etme kararlarını kamuoylarına duyurmuştu.

Küba, iki ülke arasında varılan tarihi anlaşmanın parçası olarak ülkedeki tutuklu 53 kişiyi serbest bırakmıştı.

Kaynak: Reuters, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;