Diğer Sporlar

Nevin Yanıt döndü ama baraja takıldı

Milli atlet Nevin Yanıt, doping cezasının sona ermesiyle 3 yıl sonra İstanbul'da piste çıktı. Fakat şampiyonaya katılım barajı olan 8,14'ün gerisinde kaldı.

Konular: Spor, Atletizm

Aslı Çakır Alptekin Atletizm Salonu'nda gerçekleştirilen Salon Olimpik Baraj Yarışmaları'nda 60 metre engellide piste çıkan Nevin Yanıt, Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na katılım hakkı elde edebilmek için koştu.

İlk yarışında 8,37, ikinci koşusunda ise 8,35 saniyelik derece elde eden milli atlet, şampiyonaya katılım barajı olan 8,14'ün gerisinde kaldı. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası, ABD'nin Portland eyaletinde 17-20 Mart'ta gerçekleştirilecek.

Nevin Yanıt: "Özgürlüğüme koştum"

Milli atlet Nevin Yanıt, 3 yıl sonra döndüğü pistlerde bugün özgürlüğüne koştuğunu söyledi.

Piste çıktığında çok heyecanlandığını belirten Nevin Yanıt, "Bugün özgürlüğüme koştum. Üç yılın biriktirdiği şeyler var. Bunlara rağmen çıkıp da bu dereceyi koştuysam, herkes benden korksun. Yaza inanılmaz geliyorum" dedi.

Milli atlet, yarış esnasında takozdan kötü çıktığını vurgulayarak, "Bunun nedeni de heyecan. Eğer cezam şubat ayı gibi bitseydi şu anda zaten Dünya Şampiyonası'nın barajını geçmiştim" şeklinde konuştu.

Antrenmanlarında, bugünkü dereceden çok daha iyilerini yaptığını anlatan Nevin Yanıt, şunları kaydetti:

"Dün cezam bitti, bugün yarışa çıktım. Sadece onun mutluluğunu yaşıyorum. Bu yarışlarla kendimi başarılıyım ya da başarısızım diye nitelendirmeyeceğim. Benim için önemli olan bugün yarışmaktı. Özgürlüğüme koştum, özgürlüğüme kavuştum. Şu an çok mutluyum."

"Kendime çok güveniyorum"

Nevin Yanıt, 2012 Londra Yaz Olimpiyat Oyunları'nda elde ettiği, ancak aldığı ceza sebebiyle geçerli sayılmayan beşinciliği 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları'nda tekrar edip edemeyeceğinin sorulması üzerine, şu ifadeleri kullandı:

"Üç yıllık aranın ardından ne desem doğru olmaz. Yaz aylarında da koşacağım ve daha iyi dereceler yapıp bu yükü üzerimden atacağım. Yaptığım her antrenman bile benim için çok önemli. İki sene hiçbir şey yapmadım. Yeni bir antrenörle çalışmaya başladım. Kendime çok güveniyorum. Tekrardan iyi bir şeyler yapacağım bunu söyleyebilirim. Eğer bugün burada bu dereceyi koştuysam yaz aylarında çok daha iyi dereceler gelecek."

Bu arada Nevin Yanıt, son koşusunun ardından kenara gelerek eşine sarıldı ve pistlere dönmenin mutluluğunu paylaştı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;