Bilim-Teknoloji

New Horizons uyandırıldı

NASA'nın Plüton ve uydularını gözlemlemek için 2006'da uzaya gönderdiği New Horizons uzay aracı, yaklaşık 9 yıl süren yolculuğun ardından Dünya'dan gönderilen sinyalle uyandırıldı.

Konular: Bilim-Teknoloji
New Horizons, Plüton sistemini gözlemleyen ilk uzay aracı olacak. [Fotoğraf: NASA]

Dünya'dan 4.6 milyar kilometre ötede bulunan New Horizons aracı, Plüton sistemine ulaşmasına kısa bir süre kala uyandırıldı. NASA, uzun yolculuğunun ardından uyandırılan New Horizons'dan gelen ilk sinyalin, bu sabah TSİ 05.30 sularında Dünya'ya ulaştığını açıkladı.

Piyano büyüklüğündeki New Horizons'ın gönderdiği sinyal, yaklaşık 4,5 saat sonra Avustralya'daki dev radyo anten tarafından alındı ve ABD'nin Maryland eyaletinde bulunan Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'na aktarıldı. NASA, ışık hızında Dünya'ya ulaşan sinyalin analizinin ardından New Horizons'ın tüm fonksiyonlarının çalıştığını açıkladı.

Ateşlendiği 2006'dan bu yana uzayda geçirdiği zamanın üçte ikisinde uyku modunda olan New Horizons, bu sayede elektronik donanımının kullanım ömrünü uzattığı gibi operasyon maliyetlerinin de azalmasını sağladı. Sistemleri kontrol edilmek için rutin olarak aktif edilen New Horizons, 2007 yılında Jüpiter sisteminden geçerken gaz devinin ve uydularının fotoğraflarını çekmeyi ihmal etmedi.

Plüton ve uydusu Charon'a ait mevcut en detaylı fotoğraf, Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekildi.
[[Fotoğraf: NASA]]

Hedefine ulaşmasına çok az kaldı

Ağustos ayında gönderilen 'uyandırma' talimatları, dün iletilen sinyalle uygulamaya kondu. New Horizons, Plüton sistemindeki gözlemlerine resmen 15 Ocak'ta başlayacak. Plüton'dan 260 milyon kilometre mesafede olan New Horizons, Mayıs 2015'te cüce gezegeni net bir şekilde görmeye başlayacak, Temmuz da ise ilk kez Plüton'un atmosferini ve yüzeyinde olduğuna inanılan buzul yanardağları görüntüleme şansı elde edecek.

Plüton ve beş uydusu hakkında bilinmeyen birçok sırrı ortaya çıkaracak olan New Horizons, Plüton'un ardından Kiper Kuşağı'nda yer alan PT1, PT2 ve PT3 adındaki buzul cisimleri de gözlemleyecek. Plüton'dan yaklaşık 1.6 milyar kilometre mesafede bulunan cisimlerin genişliği 25-55 km olarak tahmin ediliyor.

Kaynak: NBC News ve Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;