Kültür-Sanat

New York'ta Ortadoğu rüzgarı

New York'taki Armory Show fuarı, bu yıl 'Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Akdeniz' coğrafyasına odaklandı.

Konular: Kültür-Sanat

Dünyanın önemli sanat fuarlarından biri olarak kabul edilen New York'taki Armory Show, bu yıl odağına "Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Akdeniz" coğrafyasını aldı.  ABD'nin New York eyaletinde açılan fuara 28 ülkeden 199 sanat galerisi katılıyor. Dünya çapında sanatçıların yanı sıra Türk sanatçıların eserlerinin de sergilendiği fuarın Orta Doğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında meydana gelen "Arap Baharı"nı konu alması fuara olan ilgiyi artırıyor.

Fuarda ilgi çeken eserler arasında Iraklı sanatçı Wafaa Bilal'ın "Canto III" adlı çalışması yer alıyor. Bilal'in, eski Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in bir zamanlar Bağdat'ta bulunan dev miğferli heykelinin küçültülmüş kopyaları şeklinde ürettiği eserler galeri Lawrie Shabibi'de sergileniyor.

Fuarın "Odaklanma" bölümünde Türk ressam İsmail Acar'ın çalışmaları da yer alıyor. Bu yılki fuara Türk galeri sahipleri de katıldı. Mısır kökenli Alman sanatçı Susan Hefuna'nın eserlerinin sunulduğu galerinin kurucusu Yeşim Turanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Susan Hefuna'nın özellikle şehirler üzerine odaklandığını söyledi. Hefuna'nın hem Batı hem Doğu kültürünü birleştiren bir sanatçı olduğuna değinen Turanlı, eserlerinde iki medeniyetin yansımalarının da görülebileceğini kaydetti.

Armory Show sanat fuarı, New York şehrinin batı kıyısında Hudson nehri üzerindeki 92 ve 94 numaralı iskelelerde 8 Mart'a kadar ziyarete açık kalacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;