ABD

New York'ta yüzlerce kişi sokaktaydı

ABD'nin New York kentinde yüzlerce kişi, Eric Garner'ın boğularak ölmesine sebep olan polis hakkındaki takipsizlik kararını protesto etti. Gözaltına alınanlar var.

Konular: ABD
Polisin yere yatırıp ölümüne neden olduğu Eric Garner'ın son sözleri "I can't breathe" (Nefes alamıyorum) olmuştu. [Fotoğraf: Reuters]

New York'ta yüzlerce gösterici 43 yaşındaki siyah ABD vatandaşı Eric Garner'ın ölümüne sebep olan polis hakkındaki takipsizlik kararını protesto etmek için sokağa döküldü. Polis merkezinin yakınındaki Foley Meydanı'nda toplanan eylemciler adalet istedi.

Times Meydanı'nda toplanan yaklaşık 3 bin göstericiden gözaltına alınanlar oldu. Kentte önceki gece de eylemler yapılmış, polis en az 80 kişiyi gözaltına almıştı.

BM'den uyarı

Eric Garner'ın ölümü ve polise verilen takipsizlik kararıyla ilgili ABD'ye BM'den bir uyarı geldi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ABD'li yetkililerden hesap verme konusunda halktan yükselen taleplere kulak verilmesini istedi.

Adil soruşturma sözü verdi

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, Eric Garner'ı öldürmekle suçlanan polis hakkında federal soruşturma açılacağını açıklamış, "bağımsız, eksiksiz, adil ve hızlı bir soruşturma" sözü vermişti.

6 çocuk babası Eric Garner'ın, 17 Temmuz'da New York'ta kaçak sigara sattığı gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alırken hayatını kaybettiği görüntüler internette yayımlanmıştı.

Görüntülerde Garner'ı gözaltına almak isteyen polisler onu yere yatırırken, Daniel Pantaleo isimli polis memuru kolunu Garner'ın boynuna doluyordu. Astım hastası Eric Garner, "Nefes alamıyorum" diye bağırdıkça polis tavrını sürdürüyordu.

New York Adli Tıp yetkilisi Garner'ın ölümüne "göğsüne yapılan baskının ve kelepçeleme sırasında yüzüstü yatırılmasının neden olduğunu" söylemişti. Yetkili astım ve kalp hastalığının da ölümü kolaylaştırdığını belirtmişti.

Kaynak: Reuters, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;