Fransa

Nice saldırısına tepki yağdı

Fransa'nın sahil kenti Nice'teki saldırıya dünyadan tepki yağdı. ABD Başkanı Obama, AB, Türkiye saldırıyı kınadı, Fransız halkına terörle mücadelede destek mesajları verildi. NATO Genel Sekreteri ise "Dehşete kapıldım" dedi.

Konular: Fransa
[Fotoğraf: Reuters]

ABD Başkanı Barack Obama, Fransa’nın Nice kentindeki saldırıyı kınayan yazılı açıklama yaptı. Obama, Fransız yetkililere saldırının soruşturulması ve sorumluların adalete teslim edilmesi konusunda ihtiyaç duyulması halinde her türlü yardıma hazır olduklarını ilettiklerini belirtti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Twitter hesabından, "Nice’teki alçak terör saldırısından dehşete kapıldım ve çok üzgünüm. NATO Fransız halkıyla güçlü dayanışma içindedir" açıklamasını yaptı.

Avrupa Birliği (AB) ve Asya ülkeleri arasında yapılan 11. ASEM Zirvesi için Moğolistan'ın başkenti Ulanbator'da olan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise, "Bu, Avrupa için, Fransa için, hepimiz için üzücü bir gün. Bunun hüzünlü noktası, saldırıya uğrayanların, özgürlüğü, eşitliği ve kardeşliği kutlayan insanlar olması. Hepimiz, şiddete ve nefrete karşı mücadelede mağdurların aileleri, Fransız halkı ve hükümetiyle birlikteyiz" dedi.

Türkiye'den de saldırıya tepkiler peş peşe geldi. Başbakanlık Twitter hesabından kınama ve taziye mesajlarını Fransızca yazdı. Açıklamalarda, "terör saldırısının şiddetle kınandığı" belirtilirken, Türkiye'nin terörizme karşı uluslararsı mücadeleyi sürdüreceği ve dünya ülkeleriyle dayanışma içinde olduğu ifade edildi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kınama mesajını Twitter hesabından İngilizce ve Türkçe paylaştı.

"Kim tarafından ve nerede olursa olsun teröre karşı ortak, samimi, kararlı ve sonuç alıcı mücadele elzemdir. Türkiye olarak terörle mücadelede Fransa ve tüm diğer ortaklarımızla işbirliğimizi sürdüreceğiz."

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ise Twitter hesabından İngilizce şu paylaşımı yaptı:

"Fransa'nın Nice kentinde düzenlenen korkunç terör saldırısını en güçlü şekilde kınıyorum. Düşüncelerim saldırının kurbanları ve onların aileleriyle birlikte. Her nerede, ne şekilde ve hangi gerekçeyle insanlığa saldırırsa saldırsın, terör her zaman acımasızdır. Teröre karşı birlik olmalıyız."

Kaynak: Reuters, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;